30 °C

"Kimse Türkiye üzerinde baskı kuramaz"

Dışişleri Bakanı, "Türkiye'ye karşı bu tarz suçlamaları hiçbir zaman kabul etmeyeceğiz" dedi

"Kimse Türkiye üzerinde baskı kuramaz"

LAPLAND - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsveç parlamentosunda kabul edilen Ermeni tasarısıyla ilgili olarak, "Bu kararın maksadı Türkiye üzerinde bir baskı kurmaksa eğer, kimse Türkiye üzerinde baskı kuramaz" dedi.

Finlandiya'nın Lapland bölgesinde bulunan Davutoğlu, İsveç parlamentosunun kararını birçok açıdan 'şoke edici bir gelişme' olarak değerlendiren Davutoğlu, prensip olarak siyasetçilerin tarihi konularda karar vermemesi gerektiğini ifade etti. Davutoğlu, böyle bir konuda 'tarih hakkında bilgisi olmayanların, bir milleti yargılamasının kabul edilemeyeceğinin' altını çizerek, "Nerede olursa olsun, ister İsveç parlamentosunda, ister ABD meclisinde. Bu kabul edilemez" diye konuştu.

Bir akademisyen ve entelektüel olarak da hadiseye baktığını ifade eden Davutoğlu, "Varsayalım ki bu oylama tam tersi şekilde sonuçlandı. Tarih başka bir yöne mi akacaktı? Bir oy nasıl oluyor da tarihi bir olayın, 'sözde soykırım' olup olmadığına karar verebiliyor" dedi. "Bu bir adalet meselesi mi, yoksa dar bakış açılı bir iç siyaset meselesi mi" diyen Davutoğlu, bu sürecin arka planını bildiklerini, olayın iç politikaya yönelik olduğunu belirtti.

Bir gazetecinin, başka ülkelerin de Ermeni iddialarıyla ilgili olarak aynı adımları atması durumunda Türkiye'nin tutumunu sorarak, 'Türkiye'nin tepkisinin ilk adımı büyükelçilerini mi çağırmak olacak' demesi üzerine Davutoğlu, bu konuyla ilgili Türkiye'nin ne yapacağının kendilerine bırakılması gerektiğini vurguladı ve böyle bir şey olması durumunda Türkiye'nin sessiz kalmayacağını söyledi.

Davutoğlu, Türkiye ile Ermenistan arasında bu yıl bir normalleşme sürecinin yaşandığını belirterek, bu gibi konuların özellikle bu yıl tartışılmasının akıllıca olmadığını ifade etti. Bakan Davutoğlu, "Bu durum Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleşme sürecine yardım etti mi" diye konuştu.

"Bu kararın maksadı Türkiye üzerinde bir baskı kurmaksa eğer, kimse Türkiye üzerinde baskı kuramaz" diyen Davutoğlu, "Eğer bu karar iç siyasi endişeleri tatmin etmek için alınmışsa Türkiye ve bu tarihi olay böyle sınırlı konular için kötüye kullanılmamalı" dedi.

Türklerin Ermenilerle dokuz asır beraber yaşadığını ve bu sürede iki millet arasında hiçbir gerilimin olmadığını vurgulayan Davutoğlu, Ermenilerin Osmanlı devleti coğrafyasında en iyi yerlerde yaşadıklarını, bunu görmek isteyen herkesin Osmanlı arşivlerine bakabileceğini kaydetti.

"İnsanlarımızın acılarını paylaşmak istiyorsak, biz buna hazırız" diyen Davutoğlu, her milletin kendi acısını hatırlayarak, başkalarının acılarını görmezden gelmesinin doğru olmadığına işaret etti. Davutoğlu, "Türkiye'ye karşı bu tarz suçlamaları hiçbir zaman kabul etmeyeceğiz" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap