6 °C

"Suriye'da akan kan dursun"

"Suriye'da akan kan dursun"

 

 
 
VATİKAN  - Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, Noel konuşmasında, Suriye'da akan kanın durmasını istedi.
Aziz Pietro Bazilikası'nın balkonundan, bazilikayla aynı ismi taşıyan meydanda toplanan binlerce kişiye seslenen Papa 16. Benediktus, geleneksel Noel mesajında, "kutsal topraklar" başta olmak üzere, Suriye, Nijerya, Mali, Mısır ve Çin'deki sorunlara değindi.
Suriye için barış dileklerini yineleyen ve bu ülkenin çatışma nedeniyle ağır tahribata uğradığını belirten Papa, "Bu çatışma ki, masum insanları bile esirgemeden öldürüyor. Dursun bu akan kan" dedi. Papa Joseph Ratzinger, Suriye'de çatışmanın sona ermesi için de diyalog ve siyasi çözümü adres olarak gösterdi.
Ruhani lider, Hazreti İsa'nın doğduğu topraklarda İsrailliler ile Filistinliler arasındaki çekişmeye, bölünmeye son vermek için müzakerelerin kararlılıkla gerçekleştirilmesi konusunda cesaret gerektiğini söyledi.
Kuzey Afrika'nın yeni bir gelecek arayışında olduğu için bir geçiş döneminde olduğunu kaydeden Papa, Hazreti İsa'nın da sevdiği topraklar olarak anlattığı Mısır'da, insanların, her bir kişinin onuruna ve özgürlüğüne saygılı, adalet temelinde bir toplum inşa etmekte olduğunu bildirdi.
Mesajında Afrika kıtasına da yer veren Papa Ratzinger, Noel'in özellikle Hristiyanların yaşamına mal olan menfur terör saldırılarının yaşandığı Nijerya ve Mali'de uyum içinde barışa dönüşe vesile olmasını temenni etti. Papa, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin doğusunda bulunan mülteciler için de yardım çağrısında bulunurken, terör saldırılarının sivil halkı etkilediği Kenya için de barış diledi.
Şangay'daki muavin papazın görevinin Çin hükümetince sonlandırılmasıyla son dönemde gerilen Çin-Vatikan ilişkilerine de değinen Papa, Çin'in yeni liderlerinin, dinlerin katkısı ve birbirine saygıyı, kapsayıcı bir toplum oluşturulması açısından değerlendirmelerini umduğunu belirtti.
İtalya ve Roma halkının da bayramını kutlayan ruhani lider, konuşmasını, aralarında Türkçe'nin de bulunduğu 65 dilde Noel Bayramı'nı kutlayarak tamamladı.
 
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.