16 °C

"Tamamen asparagas haberler"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek'in istifasının istendiği haberlerine ilişkin açıklamada bulundu

"Tamamen asparagas haberler"

İSTANBUL - CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek'in istifasının istendiği haberlerine ilişkin, "Haberlerin hiçbirinin doğruluğu yok. Tamamen asparagas haberler" dedi.

Tekin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş ve İstanbul İl Başkanı Şimşek'le birlikte, Parti Meclisi (PM) üyesi İhsan Özkes'in oğlu Yusuf İhsan Özkes ile Derya Baysan'ın nikah törenine katıldı.

Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi'nde Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün kıydığı nikahta çiftin şahitliğini Tekin, Güneş ve Şimşek yaptı.

Gürsel Tekin, nikahın ardından salondan çıkışında bir gazetecinin "Bugün bazı internet sitelerinde İl Başkanı Berhan Şimşek'e istifa çağrısında bulunduğunuza ilişkin haberler yer alıyordu. Doğru mu?" sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Haberlerin hiçbirinin doğruluğu yok. Tamamen asparagas haberler. Ben örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısıyım. Kaldı ki herhangi bir arkadaşımı görevden almak için böyle bir haber yaptırmama gerek yok. Yetkim var, etkim var. Biz CHP olarak arkamıza değil, önümüze bakacağız. Önümüzdeki süreçte örgütlerimizle bütünleşip Türkiye'mizde iktidar bekliyor, iktidar mücadelesi veriyoruz. O açıdan parti içi tartışmalar kesinlikle olmayacak."

Tekin, "Seçimler öncesi örgütler için yeni bir yapılanma söz konusu mu?" sorusuna karşılık da, "İş yapılanması olacak. Kişisel yapılanma olmayacak. Bizim Edirne'den Ardahan'a kadar örgütlerimiz çok vefalı örgütler. 33 yıldır iktidarın dışında olan bir siyasi partinin örgütleri dirençle partisine sahip çıkmışsa ben bu örgütlere sadece teşekkür ederim" dedi.

Baykal, Sav ve Kılıçdaroğlu'na teşekkür

Berhan Şimşek de, istifasının istendiğine yönelik soru üzerine, kendisine böyle bir şeyin bildirilmediğini belirterek, şöyle konuştu:

"Genel Başkan'la Atatürk Havalimanı'nda bir saate yakın bir görüşme yaptık. İşimizi yapmamız gerektiğini düşünüyorum, o değerlendirmeleri yaptık. Ama elin oğlu durmuyor, elin oğlu konuşuyor. Siyaset hamaset işi değil. İnsanların belki beklentileri bunlar olabilir. Ben 1978 yılından beri CHP'deyim. Partinin üyesi olarak çalışmaktan her zaman mutlu oldum. Birileri artık 'herkes gitsin' diyorsa bu anlayış doğru bir anlayış değildir. Ben arkadaşlarımın siyaset yaparken empati kurmalarından yanayım. Bu daha sağlıklı kararlara, daha ileriye dönük olumlu gelişmelere katkı sunacaktır." 

CHP'nin büyük bir aile olduğunu belirten Şimşek, "Partide herkese yer vardır. Bu güne kadar bu partiye emek veren başta sayın Deniz Baykal olmak üzere, sayın Önder Sav olmak üzere, şu an genel başkanlığımızı yapan sayın Kemal Kılıçdaroğlu, hepsine teşekkür ediyorum. Biz büyük bir aileyiz" diye konuştu.

Kişisel ikballer için siyaset yapılamayacağını, toplumun ve ülkenin çıkarlarının, kişilerin beklentilerinin ve çıkarlarının üzerinde olması gerektiğini dile getiren Şimşek, partilerin çıkarlarının üzerinde de ülkenin çıkarları olduğunu kaydetti.

Şimşek, "Türkiye'nin Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidarına ihtiyacı var. Özellikle referandumdan sonraki süreçte 'Yetmez ama evet' diyenler de dahil, gerçeği görmeye başladılar. Cumhuriyet Halk  Partililer'in, ayrışmadan, kol kola, ülke sorumluluğu, ülkenin partiden beklentilerini düşünerek yola devam etmeleri  gerekiyor" diye konuştu.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.