10 °C

"Türkçe devlet dilidir"

Gül, Türkçe'nin, bir dilden beklenen bütün işlevleri yerine getirdiğini belirtti

"Türkçe devlet dilidir"

ANKARA- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkçe'nin, bir dilden beklenen bütün işlevleri yerine getirdiğini belirterek, "Konuşma dilidir, eğitim dilidir, devlet dilidir, edebiyat ve bilim dilidir, medya dilidir, iş hayatının dilidir'' dedi.

77. Dil Bayramı kutlamaları çerçevesinde ilk olarak Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın ve beraberindeki heyet, Anıtkabir'i ziyaret etti. Özel Defteri imzalayan Akalın, şunları yazdı:

''Milli mücadele ile başlattığın, Cumhuriyet ile taçlandırdığın Türk aydınlanması, kuruluşuna öncülük ettiğin TDK ve önderliğinde toplanan 1. Türk Dili Kurultayı ile dil alanında en büyük atılımın, dil devriminin gerçekleştirilmesini sağlamıştır. 77. Dil Bayramı'nı kutladığımız bugün, Türkçe için başlattığın çalışmaları TDK olarak sürdürmenin coşkusu içindeyiz. Emanetin emin ellerdedir, ruhun şad olsun.''

Devletin zirvesi de yayımladıkları mesajlarla ya da yaptıkları açıklamalarla Dil Bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkçe'nin, bir dilden beklenen bütün işlevleri yerine getirdiğini belirterek, "Konuşma dilidir, eğitim dilidir, devlet dilidir, edebiyat ve bilim dilidir, medya dilidir, iş hayatının dilidir'' dedi.

Gül, Dil Bayramı dolayısıyla Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın'a bir mesaj gönderdi.

Atatürk'ün bizzat başkanlık ettiği ve Türk dilinin gelişmesi açısından büyük önem taşıyan 1. Türk Dil Kurultayı'nın başlangıç tarihinin her yıl Dil Bayramı olarak kutlandığını anımsatan Gül, bütün vatandaşların Dil Bayramı'nı kutladı.

Türkçenin, tarihi geçmişi, yapısı, diğer dillerle etkileşimi ve kelime varlığıyla dünyada konuşulan en zengin, en köklü diller arasında yer aldığını belirten Gül, 1. Türk Dil Kurultayı'ndan bu yana Türkçenin çok önemli gelişmeler gösterdiğini, günümüzde hayatın her alanında Türkçe kullanıldığını bildirdi.

''Türkçenin konuşurları tarihte hiçbir zaman olmadığı kadar kalabalık, Türkçenin konuşulduğu alan hiçbir zaman olmadığı kadar geniştir'' diyen Cumhurbaşkanı Gül, mesajında şunları kaydetti:

''Bununla birlikte, en kalabalık konuşura, en yaygın kullanıma, en fazla basılı esere, en köklü yazı geleneğine sahip Türkçemizin, Türk dünyasının ortak dili olarak öne çıktığı yakından bilinmektedir.

Türkçe, bir dilden beklenen bütün işlevleri yerine getirmektedir: Konuşma dilidir, eğitim dilidir, devlet dilidir, edebiyat ve bilim dilidir, medya dilidir, iş hayatının dilidir. Günümüz Türkçesiyle dünyanın en ilgi çekici edebi eserleri yazılmakta, Türkçe eserler pek çok dile çevrilmekte ve ilgiyle okunmaktadır. Türklerin aldığı ilk Nobel ödülünün edebiyat ödülü olması dilimizin gücünü ortaya koymaktadır. Bugün artık milyonlarca Türkçe sayfa internette dünyanın dört bir yanından ulaşılır durumdadır. Ayrıca Türkçe öğrenmeye ciddi bir ilgi olduğunu da memnuniyetle görüyoruz.''

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap