11 °C

"Türkler cinayetinin içinde derin devlet var"

CHP'li Anadol, davanın zaman aşımına uğramasının asıl nedeninin AKP olduğunu söyledi.

"Türkler cinayetinin içinde derin devlet var"

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler cinayetinin içinde "derin devletin" olduğunu belirterek, "Davanın zaman aşımına uğramasının asıl nedeni AKP'nin 8 yıllık iktidar dönemidir" dedi.

Anadol, CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ile basın toplantısı düzenledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın 20 Temmuz 2010 tarihindeki AK Parti Grup Toplantısında Erdal Eren ve Mustafa Pehlivanoğlu'nun idamları nedeniyle ağladıkları fotoğraflara yer verilen basın toplantısında Anadol, 12 Eylül halk oylaması dolasıyla "müthiş bir 12 Eylül dönemi sömürüsü yapıldığı" görüşünü dile getirdi.

Öztürk'ün 12 Eylül ile hesaplaşma amacıyla dönemin zararlarının tazmini için yasa teklifi verdiğini belirten Anadol, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in teklifi 15 gün tuttuğunu, "sıkıştırmaları sonucu mecbur kalarak, Adalet Komisyonuna gönderdiğini" ifade etti.

Meclis Başkanı Şahin'in, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak'ın görevi kötüye kullanma suçlarına ceza indirimi öngören teklifini ise "bir saat bekletmeden" komisyona gönderdiğini, Adalet Komisyonu Başkanının aynı gün teklifi gündeme aldığını kaydeden Anadol, Öztürk'ün teklifinin gündeme alınmamasını eleştirdi.

Anadol, Kaynak'ın yasalaşan teklifini Anayasa Mahkemesine götürmek için hazırlık yaptıklarını da bildirdi.

Otağ-ı Hümayun açılışında polisin DİSK yöneticilerine müdahalesini anımsatan Anadol, Otağ-ı Hümayun'un birçok DİSK yöneticisinin 12 Eylül döneminde işkence gördükleri bir yer olduğunu, Diyarbakır ve Mamak cezaevleri gibi "12 Eylül'ün simgesi bir yer olduğunu" kaydetti. Anadol, DİSK'in Otağ-ı Hümayun'u masraflarını karşılayarak İnsan Hakları Müzesi yapmak için Kültür Bakanlığına başvurduğunu ancak cevap dahi verilmediğini kaydetti.

"Derin devlet AKP'nin içinde"

12 Eylül döneminin en önemli cinayetlerinden birinin de DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler cinayeti olduğunu belirten Anadol, şunları söyledi:

"İşin içinde derin devlet vardır. Avrupa'dan yıllar sonra Türkiye'ye dönen katil, Kuşadası'nda devlete ait milli parkta işletmecilik yaparken başka suç nedeniyle ortaya çıktı. Dava açmak zorunda kaldılar ama dava zaman aşımına uğradı. Dava açılınca Ankara'dan dosya istendi, dosya 6 sene sonra geldi. Davanın zaman aşımına uğramasının asıl nedeni AKP'nin 8 yıllık iktidar dönemidir. Kemal Türkler'in katili bile bile zaman aşımına uğratıldı.

7 tane soru önergesi verdim 'ihmale kimler sebep oldu' diye, bir tanesine cevap yok. Derin devlet AKP'nin içinde. Kemal Türkler'in davasını zaman aşımına uğratan derin devlettir. 12 Eylül'den kim hesap soracak? Bunlar 12 Eylül çocuğu; 12 Eylül çocukları 12 Eylül'den hesap sorabilir mi?"

Anadol, "Türkler davasını zaman aşımına uğratanlar" ile ilgili araştırma önergesi vereceklerini de bildirdi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.