"Uzlaşma olursa mutabakata uyarız"

CHP'li Grup Başkanvekillleriyle görüşen Bekir Bozdağ,"Anayasa değişikliği konusunda ortak bir çalışmaya hazır olduğumuzu, birlikte Türkiye için doğru olanı yapabileceğimizi kendilerine ifade ettik" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

TBMM - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Sayın Canikli ile CHP Grup Başkanvekillerini ziyaret ettik. Anayasa değişikliği konusunda ortak bir çalışmaya hazır olduğumuzu, birlikte Türkiye için doğru olanı yapabileceğimizi kendilerine ifade ettik. Onlar da bu düşüncemizi partilerine götüreceklerini, yetkili organlarında değerlendirdikten sonra kanaatlerini ifade edeceklerini açıkladılar" dedi.  

Bozdağ, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ile CHP Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi, Engin Altay ve Muharrem İnce'yi ziyaret etti.  

Yaklaşık 45 dakika süren ziyaret sonrası açıklama yapan Bozdağ, Adalet Komisyonu'nda HSYK Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına ilişkin kanun teklifinin görüşmelerinin devam ettiğini söyledi.  

Görüşmeler sırasında gerek CHP'den, gerek MHP'den gerekse BDP'den bir anayasa değişikliği konusunda partilerin bir araya gelerek uzlaşma ile bir çalışmayı hayata geçirmenin doğru olduğunun değişik isimler tarafından ifade edildiğini hatırlatan Bozdağ, şunları söyledi: 

"Komisyon  sırasında bizzat bende, anayasa değişikliği konusunda siyasi partilerin bir araya gelerek yapacağı uzlaşmanın son derece önemli olduğunu ifade ettim ve bu noktada işbirliğine hazır olduğumuzu açıkladım. Dün Sayın Cumhurbaşkanımız Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin genel başkanlarıyla bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra gerek Sayın Kılıçdaroğlu, gerekse Sayın Demirtaş anayasa değişikliğine sıcak baktıklarını ifade ettiler. Bunun üzerine biz de bu görüşmeleri değerlendirdik. Sayın Başbakanımızın bilgisi ve onayı dahilinde bugün Sayın Canikli ile CHP Grup Başkanvekillerini ziyaret ettik. Anayasa değişikliği konusunda ortak bir çalışmaya hazır olduğumuzu, birlikte Türkiye için doğru olanı yapabileceğimizi kendilerine ifade ettik. Onlar da bu düşüncemizi partilerine götüreceklerini yetkili organlarında değerlendirdikten sonra kanaatlerini ifade edeceklerini açıkladılar." 

"Mutabakat olduğu takdirde, biz bu mutabakata uyacağız" 

"HSYK teklifi geri çekilmiş olacak mı yoksa eş zamanlı mı yürüyecek?" şeklindeki bir soru üzerine Bozdağ, "Tabii CHP'nin kararından sonra bu konudaki durumu değerlendireceğiz. Şu anda Adalet Komisyonu'nda görüşülen kanun teklifinin görüşmelerinin devamı hususunda, CHP kendi organlarıyla konuyu müzakere edeceğini söyledi, bu müzakeresinden sonra yapacağı açıklama, değerlendirme üzerine biz bu konuyu değerlendireceğiz" dedi. 

O cevaba göre, teklifin görüşmelerinin durdurulup durdurulmama hususunu, kendilerinin de ayrıca bir değerlendirme yapacaklarını yineleyen Bozdağ, "Ama anayasa değişikliği konusunda bir mutabakat olduğu takdirde, biz bu mutabakata uyacağız" dedi.  

Bozdağ, bir soru üzerine, bir metin sunmadıklarını, CHP ve diğer partilerin olumlu yaklaşması durumunda ise bir komisyonun teşekkül edeceğini, bu komisyonun metni birlikte oluşturacağını söyledi.  

Bozdağ, başka bir soru üzerine komisyonun yapısına ve üye sayısına partilerin karar vereceğini, şu anda kendilerinin görüşmeleri sürdürdüğünü kaydetti. 

Bu konularda ilginizi çekebilir