13 °C

"Yeni KTHY üç ortaklı olacak"

Eroğlu, yeni KTHY'nin" KKTC devleti, THY ve özel şirket hisseleriyle üç ortaklık şeklinde olmasının planlandığını söyledi.

"Yeni KTHY üç ortaklı olacak"

LEFKOŞA – KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk Hava Yolları'nı (KTHY) kurtarmak için çok çalıştıklarını ama bunun başarılamadığını ifade ederek, şimdi yeni kurulması planlanan şirketin üç ortaklık şeklinde olmasının planlandığını, bu ortaklığın hayata geçmesi durumunda KKTC adına uçuşların süreceğini söyledi.

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti'nin "Yılın Devlet Adamı Ödülü"nü almak ve temaslarda bulunmak amacıyla Kayseri'ye giden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, dün akşam KKTC'ye döndü.

Eroğlu, Kıbrıs Türk hava Yollarının (KTHY) tasfiye kararıyla ilgili bir soru üzerine, "19 Nisan 2009'da yapılan genel seçimin ardından, hükümete geldikleri günden itibaren, KTHY'nin, Türkiye Şirketler Yasası'na göre borçlarından dolayı o zamandan tasfiye edilmesi gerektiğini ancak kendilerinin çalışarak, bu durumu tersine çevirip KTHY'yi yaşatmaya çalıştıklarını, fakat ilgili sendika ve borçlardan dolayı bunun başarılamadığını" söyledi.

Bu süreçte KTHY'nin kurtarılması için yapılan çalışmaları anlatan Eroğlu, şimdi yeni kurulması planlanan "yeni KTHY'nin" KKTC devleti, THY ve özel şirket hisseleriyle üç ortaklık şeklinde olmasının planlandığını, bu ortaklığın da hayata geçmesi durumunda, KKTC adına uçuşların süreciğini kaydetti.

Eroğlu, KTHY'yi yaşatmak için çok çalıştıklarını ama olmadığını söyledi.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.