13 °C

"Yolcu sayısı 9 milyara çıkacak"

TAV Havalimanları CEO'su Şener, uçak üretim şirketlerinin 2025 yılına kadar 40 bin uçak üretimi yapacağını söyledi.

"Yolcu sayısı 9 milyara çıkacak"

İSTANBUL - TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Sani Şener, "Uçak imal eden şirketler, 2025 yılına kadar 40 bin uçağın imal edileceğini tahmin ediyorlar. Bu sayı dünyada var olan yıllık yolcu sayısını da 9 milyara çıkaracak" dedi.

Şener, Global Ekonomi Sempozyumu (GES) gala yemeğinde yaptığı konuşmada, Türkiye'deki yıllık yolcu sayısının 8 yılda 33 milyondan yaklaşık 100 milyona çıktığını söyledi.

Bugün Avrupa'da havada diğer kıtalara uzanan 150 bin otoban bulunduğunu, 20 bin uçağın da bu otobanları kullanarak yılda yaklaşık 5 milyar yolcu ile sefer yaptığını ifade eden Şener, "İnternet bile bunun yerine geçemez. Uçak imal eden şirketler 2025 yılına kadar 40 bin uçağın imal edileceğini tahmin ediyorlar. Bu sayı dünyada var olan yıllık yolcu sayısını da 9 milyara çıkaracak" dedi.

GES Başkanı ve Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü Direktörü Dennis Snower de dünyada gittikçe daha çok kişinin Türkiye'nin kendine has konumu olduğunun farkına vardığını belirterek, "Küresel toplum elde edebilmek için Türkiye'nin kilit rolü çok önemli. Bu nedenle sempozyumun burada yapılmasını çok istedim" diye konuştu.

Avrupa'da pek çok insanın, "Türkiye kendisini Avrupa'nın bir parçası olarak mı tanımlayacak, Müslüman dünyanın lideri mi olarak tanımlayacak, yoksa her ikisi mi?" diye sorduğunu bildiren Snower, "Biz bu akşam çok şanslıyız, çünkü aramızda bulunan siyasi liderler tarihin kalemini oynatabilecek kişiler" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.