10 °C

Ramazan öncesi spekülatörlere uyarı

TESK, ekmek ve pide fiyatlarında dalgalanma olması için spekülatörlerin buğday ithalatını gündeme getirdiğini belirtti.

Ramazan öncesi spekülatörlere uyarı

ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ramazan ayı öncesinde ekmek ve pide fiyatlarında dalgalanma olması için spekülatörlerin buğday ithalatını gündeme getirdiğini belirterek, "Ramazan öncesi ekmek fiyatları artacak diye spekülatörler hiç heveslenmesin" dedi.

Palandöken, yazılı açıklamasında, çiftçinin buğdayının para etmediği, her şeyin fiyatının gerilediği bir ortamda ekmek fiyatlarını yükseltmenin kimseye bir fayda getirmeyeceğini, ülkede yeteri kadar buğday ve un bulunduğunu kaydetti.

Bu konuda ithalata gerek olmadığını ancak ekmekteki israfın önlenmesi gerektiğini ifade eden Palandöken, "Sudan sebeplerle kimse fiyatları yükseltmeye kalkmasın. (İthalat serbest bırakılmaz ise un fiyatları artar) diyen spekülatörler hiç heveslenmesinler. Ülkemizde bu yıl yağış var. Kimsenin köylümüzü yok etmeye ve spekülasyonlarla zam yaptırmaya hakkı yok" dedi.

Ülkede günlük üretilen 82 milyon ekmeğin, 77 milyon 340 bin adedinin tüketildiğini, kalan 4 milyon 660 bin adet ekmeğin ise israf edildiğini belirten Palandöken, şunları kaydetti:

"Milyonlarca yurttaşımızın evine ekmek götürmekte zorlandığı bir ekonomik ortamda bu israfın önlenmesi son derece önemlidir. Ekmeğin yüzde 3'ü ev tüketimlerinde, yüzde 2'si fırın ve benzeri üretim mekanlarında, yüzde 3'ü lokanta ve otellerde, yüzde 2,5'i kurum yemekhanelerinde, yüzde 8,5'i ise öğrenci yemekhanelerinde israf edilmektedir. Bu israf noktalarına odaklanarak ekmek israfı sorununa son verilmeli. Fiyatların artırılması yerine bu sorunu çözelim."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.