Rusya Başbakan Yardımcısı Novak: Erdoğan ve Putin gaz konusunda anlaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 4 saat başbaşa görüştü. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, "Putin ve Erdoğan, Türkiye'ye gaz tedarikini görüştüler, doğalgaz için kısmi ödeme konusunda anlaştılar" dedi.

İHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesi sona erdi. Rus Sanatoryum'da basına kapalı gerçekleşen görüşme 4 saat sürdü.

Görüşmeden sonra bir açaklama yapan Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, "Putin ve Erdoğan, Türkiye'ye gaz tedarikini görüştüler, doğalgaz için kısmi ödeme konusunda anlaştılar" dedi. Rusya Başbakan Yardımcısı, Türkiye ile Rusya'nın doğalgaz ticareti ödemelerinde kısmen rubleye geçilmesi konusunda anlaşmaya vardığını ve kademeli şekilde ulusal para birimlerine geçileceğini açıkladı.

Novak: Çok önemli kararlar alındı

Novak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Soçi kentinde yaptıkları görüşmelerde önemli sonuçlar elde edildiğini belirterek, "Ticaret, ekonomi ve neredeyse tüm sektörlerde ilişkilerimizin gelişimini yeni bir düzeye taşıyan müzakereler çerçevesinde bugün çok önemli kararlar alındı." ifadesini kullandı.

Türk ve Rus liderlerin iki ülke arasındaki ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma konusunda verdikleri talimatı anımsatan Novak, hacmi artırmak için gerekli prosedürleri basitleştirmek adına gerekli adımların atıldığını söyledi.

Novak, Rusya ile Türkiye arasında özellikle ulaştırma, sanayi, tarım, turizm ve bilgi teknolojileri alanında iş birliğinin gelişeceğine işaret etti.

Rusya ile Türkiye arasındaki doğalgaz anlaşması

Rusya ile Türkiye arasındaki doğalgaz ticaretiyle ilgili de önemli bir adım atılmasının kararlaştırıldığını belirten Novak, şunları kaydetti:

"Türkiye'ye oldukça önemli bir hacimde, yılda 26 milyar metreküp düzeyinde sevk edilen doğalgaz konusu ele alındı. Liderler, görüşmeler sırasında doğalgaz teslimatlarında kısmen ruble cinsinden ödemeye başlanacağı konusunda anlaştı. Kademeli şekilde ulusal para birimlerine geçmekten bahsediyoruz ve ilk aşamada bazı tedarikler Rus rublesiyle ödenecek."

Novak, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin de iki lider arasındaki görüşmede ele alındığını, projenin 2023'te faaliyete geçeceğini ifade etti.

 

 

Bu konularda ilginizi çekebilir