6 °C

Rusya'ya 'jet' cevap

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Alexei Meshkov'un bu sabah Suriye sınırında düşürülen uçak için tazminat talep etmesi anında Dışişleri tarafından yanıt buldu.

Rusya'ya 'jet' cevap

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Türkiye'nin Rus askeri hedeflerine karşı hasmane tutum içinde olmadığını, gerginliğin tırmanmasını istemediklerini belirterek, "Düşürülen Rus uçağı için tazminat ödenmesi gibi unsurların karşılanması mümkün değil" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Alexei Meshkov, Türkiye'nin Suriye sınırında düşürdüğü Rus savaş uçağı nedeniyle Rusya'ya tazminat ödemesi gerektiğini söyledi.

Bilgiç, Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin soru üzerine şunları kaydetti:
"Rus uçağının düşürülmesinin ardından Rusya'nın istediği (tazminat gibi) unsurların karşılanması mümkün değil. Rus askeri unsurları bir süredir Türkiye'den tehdit algılaması var gibi hareket ediyor, bu abartılı bir durum ve gerçekle ilgisi yok. Türkiye Rus askeri hedeflerine herhangi bir hasmane tutum içinde yaklaşmamaktadır, gerginliğin tırmanmaması temel dileğimiz."

Meshkov, RIA haber ajansında yer alan açıklamalarında ayrıca, Rus uçağının düşürülmesi gibi benzer olayların yaşanmaması için Türkiye'nin garanti vermesi gerektiğini de ifade etmişti.

Bilgiç, Rusya'nın Türkiye'den bir daha Rus uçağının düşürülmemesi yönünde garanti talep ettiği haberlerine yanıt olarak ise, "Rus tarafı da bir daha Türk tarafını ihlal etmeyeceğini garanti ederse böyle bir hadise bir daha karşılaşılmaz" dedi.

Suudi Arabistan öncülüğünde oluşturulan terörle mücadele ittifakı çerçevesinde askeri güç oluşturulmasının gündemde olmadığını da belirten Bilgiç, "Bu ittifak terörle mücadele konusunda askeri, istihbari ve ideolojik boyutun koordine edilmesi açısından önemli olacak" diye konuştu.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.