Rusya'dan Erdoğan-Putin görüşmesiyle ilgili açıklama

Kremlin Sözcüsü Peskov, Türkiye'nin Suriye'deki olası yeni kara harekatını konuşmak için Putin-Erdoğan görüşmesini beklemek gerektiğini söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye'nin Suriye'de yeni kara harekatı düzenleme olasılığına ilişkin açıklamalarda bulunan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bu konuda değerlendirme yapmak için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu hafta yapacağı görüşmenin beklenmesi gerektiğini söyledi.

Gazetecilerle bir araya gelen Dmitriy Peskov'a Rusya'nın Suriye'de Türkiye tarafından düzenlenebilecek olası kara harekatını nasıl önleyebileceği soruldu.

Erdoğan'ın 5 Mart'ta Moskova'ya gelerek Putin'le görüşmesinin planlandığını kaydeden Peskov, "Ordularımız sürekli temas halinde. En önemlisi, biz şu anda Putin ile Erdoğan arasındaki görüşmeye odaklanmış durumdayız." yanıtını verdi.

'Suriye'de Türkiye'yle iş birliğine büyük önem veriyoruz'

Sputnik'te yer alan habere göre, Rusya'nın Suriye'de terörle mücadeleye devam etme niyetinde olduğunu ve bu konuda Türkiye'yle iş birliğine büyük önem verdiğini kaydeden Peskov, "Moskova, Soçi mutabakatlarına bağlılığını koruyor, Suriye'nin toprak bütünlüğünü destekliyor ve Suriye'nin BM Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü kabul edilen gruplar da dahil terörle mücadele niyetini destekliyor ve doğal olarak Türk partnerlerle işbirliğine büyük önem veriyor" ifadelerini kullandı.