Sabancı, Lagarde'ın adaylığından memnun

Güler Sabancı, "Lagarde'ın IMF Başkanlığına adaylığını koymasını kadınlar adına gurur verici" ifadesiyle değerlendirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde'ın IMF Başkanlığına adaylığını memnuniyetle karşıladığını belirterek, "Christine Lagarde gibi birikimli bir kadının IMF Başkanlığına adaylığını koyması kadınlar için gurur vericidir" değerlendirmesinde bulundu.

Sabancı, Fransa  Maliye Bakanı Lagarde'ın IMF Başkanlığına aday olmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, bu süreçte IMF üyesi ülkelerin hükümetlerinin tercihlerinin farklı olabileceğini ifade etti.

Güler Sabancı, şunları kaydetti:

"Ancak ben, son yıllarda bir çok kez çeşitli fırsatlarla bir araya geldiğim ve karşılıklı önemli paylaşımlarda bulunduğum, Fransa Maliye Bakanı Sayın Lagarde'ın, IMF Başkanlığı için aday olmasının, tüm dünya için, dünya kadınları için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Umarım bu fırsat iyi değerlendirilir. Sayın Lagarde gibi birikimli ve yetkin bir kadının IMF Başkanlığına adaylığını koyması kadınlar için gurur vericidir.

Eğer bu gerçekleşirse uluslararası organizasyonlarda kadınların yönetim seviyesinde söz sahibi olmaları yolunda bir şans olacaktır. Ayrıca IMF başkanlık seçimi, belki de ilk kez, liyakat göz önüne alınarak yapılacak. Bu noktada Lagarde gibi başarısı kanıtlanmış birinin, bu görevi başarıyla yerine getireceğine inanıyorum. Bugün için Christine Lagarde profilinde bir kadının IMF Başkanlığı'na gelmesi, gelişmekte olan ve öteki ülkeler tartışmasının çok ötesindedir."

Bu konularda ilginizi çekebilir