6 °C

Sağlık Bakanlığı'ndan 'sarı toz' açıklaması

İstanbul'daki Kanada, Almanya ve Belçika konsolosluklarına gelen zarfların içindeki "sarı toz" alarma neden olmasından sonra Sağlık Bakanlığı, tozdan etkilenen 16 kişinin durumunun iyi olduğunu açıkladı

Sağlık Bakanlığı'ndan 'sarı toz' açıklaması

İSTANBUL - Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kanada'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda açılan bir zarfın içindeki şüpheli toz madde ile teması olan kişilerin Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine ivedilikle nakledildiğini bildirildi.

bakanlığın açıklamasında, şüpheli toz maddeye maruz kaldığı bildirilen, Kanada Konsolosluğu’ndan 2’si üst düzey yetkili, 8 çalışan, Belçika Konsolosluğu’ndan 4 kişi ve Almanya Konsolosluğundan 2 kişi olmak üzere toplam 16 kişi Bakırköy Dr. Sadi Konuk EAH Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniğinde gözlem altında tutulduğu belirtilerek, "Hastalarımızın genel durumları iyi olup, alınan numunenin kesin sonucu çıkana kadar izole bir odada gözlem altında tutulmaya devam edilecektir. Şüpheli zarftan alınan numuneler Ankara’daki Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı’nda incelemeye alınacaktır. Numune sonuçlarının 27 Ekim 2014 Pazartesi günü ilgili kurumlar ve kamuoyuna açıklanması planlanmaktadır" denildi. (DHA)

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.