9 °C

Sağlık Bakanlığı'ndan uyarı

Sağlık Bakanlığı "Biber Hapı" olarak bilinen ürünlerin ilaç olmadığını ve hekimlere danışılmadan kullanılmaması gerektiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı'ndan uyarı

 

ANKARA - Sağlık Bakanlığı vatandaşları "zayıflama ilaçları" konusunda uyardı. Uyarıda, "halk arasında 'biber hapı' olarak bilinen ürünler ilaç değildir. İlaç olarak ruhsatlandırılmamıştır ve hekimlerimize danışılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Vatandaşların bu gerçeğe dikkat etmelerinin kendi sağlıkları açısından büyük önem arz etmektedir" denildi.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, uyarının, "medyada yer alan zayıflama hapları ile ilgili haberler" üzerine yapıldığı belirtildi.

Şu anda piyasada İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından bir  adet ruhsatlandırılmış zayıflama ilacının bulunduğunun ifade edildiği açıklamada, daha önce izin verilmiş bazı zayıflama ilaçların ruhsatlarının "sibutramin" etken maddesi içerdiği için askıya alındığı ve bu nedenle bu ilaçların piyasada bulunmadığı bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yapılan incelemelerde Tarım Bakanlığından ruhsatlı dokuz adet üründe 'sibutramin' etken maddesi bulunduğu tespit edilmiştir. Bunlardan ikisi halk arasında biber hapı olarak bilinenlerdendir. Bu ürünlerin denetimi ve ruhsatlandırılmasını yapan Tarım Bakanlığımıza söz konusu hapların zararları hakkında gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.

Vatandaşlarımızı bir kere daha uyarıyoruz:

Haberlerde geçen ve halk arasında  'biber hapı' olarak bilinen ürünler ilaç değildir. İlaç olarak ruhsatlandırılmamıştır ve hekimlerimize danışılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Vatandaşlarımızın bu gerçeğe dikkat etmeleri kendi sağlıkları açısından büyük önem arz etmektedir."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.