Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı başvuru şartları nelerdir?

Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı başvuru işlemleri 21 Eylül'de başladı. 30 Eylül'e kadar devam edecek süreçte adaylar Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı başvuru işlemlerini e-Devlet üzerinden yapabilecek. Peki Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı başvuru şartları nelerdir? İşte detaylar...

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı başvuruları başladı. Basın İlan Kurumu üzerinden duyurulan ilana göre, yapılacak alımlara en az lise mezunu adaylar başvurabilecek. Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı başvuru işlemleri 21-30 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak.

Başvuru sürecinde beklenen başvuru sayısına ulaşılamaması durumunda başvuru süreci uzatılabilecek. Böyle bir gelişme olması durumunda Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın internet sitesinden açıklama yapılacak.

Başvurular e-Devlet'ten yapılacak

Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı başvurusu e-Devlet üzerinden yapılacak. Adaylar T.C. Kimlik Numarası ve şifresi ile sisteme girerek Sahil Güvenlik Komutanlığı başlığı altındaki iş başvurusu kısmından uzman erbaş alımı için başvuru yapabilecek.

Başvuru şartları nelerdir?

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak.

2. En az lise mezunu olmak.

3. 2021 yılının Ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1994 ve daha sonra doğmuş olanlar başvurabilir).

4. Askerlik görevini yapmış veya yapıyor olmak.

5. Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için, terhisi üzerinden 5 (beş) yıldan fazla süre geçmemiş olmak (21 Eylül 2016 tarihi ve sonrasında terhis olanlar).

6. Askerlik hizmetini sürdürenler için kılavuzda da yer alan uygun nitelik belgesi almak.

7. Yapılacak yazılı sınav, ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik ve değerlendirme testleri (yüzme dâhil), uygulamalı sınavlar ile mülâkat sınavında başarılı olmak ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca belirlenen kontenjana girmek.

8. Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından sevk edilecek hastanelerden “…….. Branşında Uzman Erbaş Olur.” kararlı sağlık raporu almak, ayrıca branş/ihtisas özelliklerine göre gereken koşulları karşılamak.

9. Yaptırılacak güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak.

10. Askerî öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında daha önce subay (yedek subay dâhil), astsubay (yedek astsubay dâhil), uzman jandarma ve uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak.

11. Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımları Bilgilendirme Kılavuzu’ndaki (Eylül 2021) diğer şartları taşıyor olmak.
İrtibat ve bilgilendirme telefonu: 0 312 416 45 60 (Hafta İçi:09.00-12.30 ve 13.30-18.00 saatleri arasında)