Salgına karşı yeni tedbirler yolda

Sağlık Bakanı Koca, "Koronavirüs salgının şu anda Türkiye'de olma ihtimali çok yüksek" dedi. Kamu personelinin yurtdışına çıkmamasıyla ilgili genelgenin bugün yayımlanabileceğini söyleyen Koca, okulların tatil edilip edilmemesiyle ilgili ise Milli Eğitim Bakanlığı'yla görüşüleceğini bildirdi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM’de Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu toplantısında yaptığı konuşmada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile ilgili olarak, "Bu salgının şu anda Türkiye'de olma ihtimali çok yüksek ve şu an sadece şunu söyleyebiliriz; bu virüs tespit edilebilmiş değil." ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, "Türkiye'de tespit edilen bir vaka olmadığını net söylüyoruz. Ama ülkeye giriş için anormal bir risk taşıyor." şeklinde konuştu.

"Okulların tatil edilip edilmemesini MEB ile görüşeceğiz"

Okulların tatil edilip edilmemesiyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'yla önümüzdeki günlerde görüşüleceğini açıklayan Bakan Koca, "Ulusal kongrelerdeki kişi sayısı kısıtlanmalı. Uluslararası yasak ama ulusal olan, uluslararası katılımı olmayan kongrelerle ilgili 'Sayıca kaç kişiye kadar sınırlamalıyız ' konusunu Bilim Kurulu'yla tartışacağız. Bunu önümüzdeki 1-2 gün içinde açıklamış oluruz." dedi.

Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kamu personelinin zorunlu olmadıkça yurtdışına çıkmaması yönünde bir genelge yayımlayabileceğini belirtti. 

"Önümüzdeki bir aylık zaman dilimini daha farklı geçirmemiz gerekiyor"

"Önümüzdeki bir aylık zaman dilimini, özellikle bu anlamda daha farklı geçirmemiz gerekiyor." diyen Koca, şunları kaydetti:

"Daha az temaslı, yurt dışına mümkün mertebe gidilmeyen, mümkün mertebe evde kendisini izole eden ve yaşlılarla özellikle temas içinde olmayan bir dönemi geçirmemiz gerekiyor."

Sağlık Bakanı Koca, "Bu süreçte bu enfeksiyonun dışarıdan geleceğini düşünüyoruz veya gelmiş olduğunu düşünüyoruz. Tespit edemediğimizi söylüyoruz ama bugün yarın tespit etmeyeceğimiz anlamına gelmez." ifadelerini kullandı.

Tıbbi maske ihracatına ilişkin açıklama

Koca, "'Risksiz bir ülke var.' Asla inanmayın. Yarın riskli olabilir. Bunun için mümkün mertebe yurt dışına çıkılmamalı. Yurt dışından gelen vatandaşımız veya gelen kişinin, kendisini mutlaka 14 gün evde izole etmesini hassasiyetle istiyoruz." şeklinde konuştu.

Koca, tıbbi maske ihracatına ilişkin, "Vatandaşımızın ihtiyacı her şeyden daha önemli. Piyasa doymadan bu ihracatın önü açılmayacak." dedi.

"ABD vatandaşı Türkiye'yi ziyaret etmedi"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye ziyaretinden sonra yeni tip koronavirüs (Covid-19) tanısı konulduğu belirtilen 86 yaşındaki ABD vatandaşının Türkiye'yi ziyaret etmediğini, 3 Mart'ta İstanbul aktarmalı Tiran'dan Washington'a gittiğini bildirdi.

Bakan Koca, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, ABD vatandaşı 86 yaşındaki kadın hastaya, Türkiye ziyaretinden sonra Covid-19 tanısı konduğu haberlerinin yayıldığını belirterek, "Son 2 haftanın kayıtlarında ABD vatandaşı 86 yaşında tek kadın vardır. Türkiye'yi ziyaret etmemiştir, 3 Mart'ta İstanbul aktarmalı, Tiran'dan Washington'a gitmiştir" ifadelerini kullandı.

"Yurt dışı kongrelere katılım sınırlanacak"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Sağlık Komisyonuna yaptığı açıklamada uluslararası ve ulusal tıbbi kongrelere sınırlama getirme görüşünde olduğunu ancak konunun Bilim Kurulunda tartışılacağını söyledi. Bakan Koca, kamu çalışanlarının Türkiye’den yurt dışı kongrelere gidiş konusunda ise kısıtlama kararı aldıklarını belirterek, bunun için bir Cumhurbaşkanlığı genelgesi yayımlanacağını belirtti.

Bakan Koca, konuya ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, “Yurt dışı kongrelere sınırlama getirme konusu var. Bilim Kurulunda bu konuyu tartışacağız. Açıkçası ben sınırlamadan yanayım. Uluslararası kongrelere katılıma ise izin verilmeyecek. Ulusal kongrelere sınırlama getirmek istiyoruz” dedi.

Türkiye’deki uzmanlık dallarına yönelik tıbbi kongreler ilkbahar ve sonbahar aylarında başta Antalya olmak üzere büyük bir kongre turizmi hareketliliği sağlıyordu. Tıbbi kongreler Türkiye yanında KKTC için de önemli turizm gelirleri arasındaydı.