21 °C

Samsat'ta binden fazla hanede ağır hasar var

5.5 büyüklüğünde depremle sarsılan Samsat'ta incelemelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Kaynak, ilçede binden fazla hanede ağır hasar meydana geldiğini ifade etti.

Samsat'ta binden fazla hanede ağır hasar var

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, önceki gün 5,5 şiddetinde depreme maruz kalan Adıyaman'ın Samsat ilçesinde incelemelerde bulunarak, AFAD Koordinasyon Merkezi'nde ilgililerden brifing aldı.

Kaynak, bölgeyi ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Adıyaman'ın yarısının Kuzeydoğu Anadolu fay hattında birinci dereceden, diğer yarısının da ikinci dereceden deprem bölgesinde yer aldığını anımsattı.

Kaynak, 5,5 şiddetindeki depremin ardından şu ana kadar 200'ün üzerinde artçı sarsıntı meydana geldiğini, bunların normal sarsıntılar olduğunu ifade etti.

"12 prefabrik okul göndereceğiz"

Bölgede depremin hemen ardından Valilik, Belediye, AFAD ve Kızılay başta olmak üzere hemen her kurumun olaya müdahil olduğuna işaret eden Kaynak, şöyle konuştu:

"Samsat'ta toplam bin 900 civarında hane var. Samsat ve 16 köyünde bu bin 900 hanenin şu ana kadar tespit edilen binden fazla hanede ağır hasar meydana gelmiş vaziyette. 400'den fazla evde de hafif hasar meydana gelmiş durumda. 22 tane konut ise tam manasıyla yıkılmış durumda. Malum eğitim öğretimin açık olduğu bir dönemdeyiz. Samsat'ta yaklaşık bin 500 öğrencinin okuduğu biri anaokulu olmak üzere 12 okulda ve 8 derslikte hasar meydana geldiğini tespit etmiş vaziyetteyiz. Hasar görmüş okullar için hemen bugünden itibaren 12 prefabrik okul göndereceğiz. Kullanılamaz hale gelen okullar, yerine gelip burada çocuklarımızın güven içerisinde eğitim öğretim hayatına devam etmeleri sağlanacak."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.