Savaş: 1600 metrekarelik mozaik Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, “EXPO 2021 Hatay” organizasyonu ile ilgili, “1600 metrekarelik taban mozaiği Türkiye’den götürdüğümüz doğal taşlarla yapılıyor. Hatay’ın geçirdiği tarihsel süreci ve medeniyet birikimini bir alanda toplayan müthiş bir yapıt. Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek.” açıklaması yaptı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 1 Nisan 2021 tarihinde yapılacak EXPO 2021 Hatay’la ilgili konuştu.

Savaş, EXPO’nun simgesi barış çiçeğine ilişkin, “13 medeniyet 27 kültür yaşamış. Bütün bunlar barış içerisinde bugüne kadar gelmişler. Birçok din, mezhep, etnik unsur o coğrafyaya barışı, sevgiyi, hoşgörüyü, insana yatırımı göstererek gelmişler. O bölgede kan ve gözyaşı olmasın istiyoruz. Artık Orta Doğu’da barış olsun istiyoruz, EXPO da barışa katkı sağlasın istiyoruz.” dedi.

ANKA Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Savaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz de aynı görüşteyiz. Şu anda 7 milyona yakın insan sadece Türkiye’de. Dünyada 10 milyonun üstünde Suriyeli sığınmacı olarak yaşıyor. Bu ne zamana kadar sürdürülebilir. Bu insanlar evlerini, yerlerini terk edip gitmişler. Birçoğu yakınlarını kaybetmiş. Artık oradaki kan ve gözyaşı bitsin. Bu coğrafyaya barış gelsin ve Türkiye’nin katkısı olsun.”

Savaş, Hatay’ın altyapısının kendi nüfusunun 900 bin Suriyeliyi kaldıramayacak düzeyde olduğunu da anlattı.

Savaş, EXPO’da insanların sürprizlerle de karşılaşacağını kaydederek, “1600 metrekarelik taban mozaiği. Türkiye’den götürdüğümüz doğal taşlarla yapılıyor. Hatay’ın geçirdiği tarihsel süreci ve medeniyet birikimini bir alanda toplayan müthiş bir yapıt. Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek. Beşinci yüzyıla ait bir şapel var. Bu şapel beşinci yüzyılda Hristiyan din adamlarının yetiştirildiği ve ibadet yaptığı eser. Bunun yanında mozaik eserler var. Mezar kalıntıları, duvarlar var. 11 dönüm arazi içine aqua park olarak yerleştirdik.” diye konuştu.