9 °C

Savunma bakanı açıkladı: Bedelli askerlik söz konusu değil

Milli Savunma Bakanı Gönül, Bedelli askerlik için herhangi bir kanun çıkarmaya gerek olmadığını belirtti

Savunma bakanı açıkladı: Bedelli askerlik söz konusu değil

 

BURSA - Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, "Bedelli askerliğin gündeme gelmesi söz konusu değildir" dedi.

Uludağ Üniversitesinin (UÜ) davetlisi olarak, UÜ'de düzenlenen "Türkiye'nin İç ve Dış Boyutta Güvenlik Stratejileri" konulu kongre kapsamında yarın bir konferans vermek üzere Bursa'ya gelen Bakan Gönül, Vali Şahabettin Harput'u tarihi Valilik binasındaki makamında ziyaret etti.

Ziyarette gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gönül, Memur Sendikaları Konfederasyonunun iki gün önce Ankara'da yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda sunduğu raporda yer verdiği "Profesyonel askerlik ve bedelli askerlik kavramı ile bedelli askerlik uygulaması yeniden gündeme alınmalıdır" önerisi ile ilgili soru üzerine şunları söyledi:

"Bedelli askerlik için herhangi bir kanun çıkarmaya gerek yoktur. 1111 sayılı Kanun'un 10. maddesi bedelli askerliğe imkan vermektedir. Ancak bedelli askerlik yapılabilmesi için Genelkurmay Başkanlığının celp veya askerlik müracaatlarındaki toplam yekunun kendi ihtiyacını karşıladığına kanaat getirmesi ve bunun üzerine Milli Savunma Bakanlığından (bundan daha fazla askere ihtiyacımız yok) diye belirtmesi lazım ki, bedelli askerlik ile ilgili hükümleri yürürlüğe koyabilelim. Yoksa şu anda kanunda bu hükümler var, ama ihtiyaç fazlası olması halinde...

Bugün için Hükümetimizin 2003 yılında aldığı bir kararla askerlik süreleri önemli ölçüde kısalmıştır. Askerlik süresi toplam yüzde 17 kısalmıştır. Yüzde 17 kısalan askerlik süresi ile zannediyorum hiçbir şekilde, bu talebin ihtiyacı karşılaması söz konusu değildir. Bu nedenle bedelli askerliğin gündeme gelmesi de söz konusu değildir."

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşanan olaylar

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşanan olaylarda çocukların kullanılması"na ilişkin soru üzerine de şunları söyledi:

"Güneydoğudaki mücadele güvenlik kuvvetlerimiz tarafından en başarılı şekilde yürütülmektedir. Bu mücadelenin en temel unsurlarından biri teröristle halkın birbirine karıştırılmamasıdır. Bu nedenle fevkalade hassasiyet gösterilmektedir. Şimdiye kadar gösterilen bu hassasiyet bundan sonra da devam edecektir. Güvenlik kuvvetlerinin hedefi terör ve terörizmdir. Yoksa halkla herhangi bir problem, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin de silahlı kuvvetlerin de güvenlik kuvvetlerinin de yoktur."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.