Savunma Bakanı: Türkiye hava ve füze tehdidi altında

S-400'lerin tercih değil, "zorunluluk" olduğunu söyleyen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Türkiye, 90'lı yıllardan itibaren ciddi, önemli bir hava ve füze tehdidi altında" diye konuştu.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ABD ile gerilime neden olan S-400 sistemleri ve Suriye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"Suriye krizinin başlangıcında NATO'ya yaptığımız müracaat çerçevesinde Amerika, Almanya, Hollanda'dan bataryalar gelmek suretiyle bizim buradaki güvenliğimize katkı sağladılar. Fakat belli bir süre sonra onlar buradan ayrıldılar. Şu anda ülkemizde hava savunmamıza katkı sağlayan bir İspanya var bir de İtalyanlar var. Şunu gördük, bizim mutlaka bunlardan sahip olmamız lazım" diyen Akar, şöyle devam etti:

"Bizim S-400 almamız bir tercih olmanın ötesinde zorunluluk. 82 milyon vatandaşımızı korumak ve kollamak zorundayız... Türkiye, 90'lı yıllardan itibaren ciddi, önemli bir hava ve füze tehdidi altında."

"NATO'ya karşı sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz" diyen Akar, NATO Genel Sekreteri'nin bunu her zaman teyit ettiğini de anlattı.

Akar, S-400'lerin kurulumuna ekim ayından itibaren başlanacağını, nerelerde olacağıyla ilgili Hava Kuvvetleri'nin çalışma yürüttüğünü kaydetti.

Bakan Akar, Suriye'de güvenli bölge planıyla ilgili ise, "ABD ile mutabakat sağlanmasına gayret ediyoruz. İmkan olmazsa kendi göbeğimizi kendimiz keseriz" diye konuştu ve YPG'nin Münbiç'te kalmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Türkiye'nin Suriye rejimiyle herhangi bir temasının olmadığını da bildiren Akar, görüşmelerin Rusya ve İran'la yapıldığını anlattı. Akar ayrıca, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları'nın ardından 314 bin 590 kişinin bölgeye döndüğünü belirtti.

Öte yandan Akar, FETÖ ile mücadele kapsamında şu ana kadar 15 bin 621 kişinin TSK'dan ihraç edildiği, bunların 358'inin ise daha sonra silahlı kuvvetlere döndüğünü bildirdi

Yeni askerlik sisteminin detayları açıklandıYeni askerlik sisteminin detayları açıklandı