21 °C

Şeb-i Arus İstanbul'da

Mevlana'nın vuslat gecesi bu yıl ilk defa Konya dışında da kutlanacak.

Şeb-i Arus İstanbul'da

 

 

İSTANBUL - İstanbul, ilk defa Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin ölüm yıldönümü olan Şeb-i Arus törenlerine ev sahipliği yapacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenecek olan tören, 15 Aralık Cumartesi akşamı Ülker Sports Arena'da gerçekleşecek.

Sunuculuğunu ünlü tiyatrocu Kenan Işık'ın üstlendiği gecede Yücel Arzen orkestrası eşliğinde Kenan Işık'ın sesinden Mesnevi'den beyitler okunacak. Tasavvuf müziğinin usta ismi Sami Savni Özer'in yorumuyla devam edecek gece, Marmara Türk Müziği Topluluğu'nun icra edeceği sema ayini ile son bulacak.

Yaşamını "hamdım, piştim, yandım" sözleriyle özetleyen tasavvuf felsefesinin büyük alimi Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin 739'uncu ölüm yıldönümü nedeniyle her yıl aralık ayında yapılan törenler bu yıl Konya'nın dışına da taştı. Mevlana'nın "Şeb-i Arus – düğün gecesi" olarak nitelediği ölümü vesilesiyle Konya'da düzenlenen törenlere dünyanın dört bir yanından gelen yoğun ziyaretçi talebi, törenleri İstanbul'a taşıdı. Her yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen programlara bilet bulmak oldukça güç. Bu yıl şimdiden 40 bin biletin satıldığı ve 10 Aralık'tan sonraki programlara yer kalmadığı bildirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla Ülker Sports Arena'da düzenlenecek Şeb-i Arus töreni, İstanbullulara unutulmayacak bir gece yaşatacak. Bilindiği üzere tüm dünyayı sözleri ve eserleriyle etkilemiş, gönüllerin ve aşkın sultanı Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin vuslat gecesi her yıl Aralık ayında sema ayini ve dualar eşliğinde kutlanıyor. Şeb-i Arus, Mevlana Hazretleri'nin Allah'a (CC) kavuştuğu büyük gün olarak anılıyor. "Ben öldükten sonra mezarımı yerlerde aramayın. Ben ariflerin gönlündeyim" diyen Mevlana'yı anmak ve anlamak adına çıkılan bu yolculuğa bu yıl İstanbul ilk kez ev sahipliği yapacak. 

AdStation Organizasyon tarafından düzenlenen gece, bu eşsiz yolculuğu İstanbul'da yaşamak isteyenler için organize ediliyor. 15 Aralık 2012 Cumartesi gecesi İstanbul semaları, Mevlana aşığı semazenlerin ayin-i şerifiyle şenlenecek. Ülker Sports Arena'da, İstanbul'un o eşsiz silueti bir tennurenin eteğinde gökyüzüyle buluşacak.

Mevlana şiirleriyle de bilinen ünlü tiyatrocu Kenan Işık'ın takdimi ile başlayacak olan Şeb-i Arus İstanbul etkinliği, Yücel Arzen Orkestrası eşliğinde Kenan Işık'ın seslendireceği Mesnevi'den beyitler ve Mevlana üzerine şiir dinletisi ile devam edecek.

Ardından tasavvuf musikisinin usta ismi Sami Savni Özer, Şeb-i Arus ve Mevlana üzerine tasavvuf musikisi konserini gerçekleştirecek. Dinleyenleri sonsuzluk yolculuğuna hazırlayacak olan konserin akabinde kısa bir ara verilecek ancak gece yolculuğu, Mevlevi felsefesini en güzel şekilde anlatan, gönül kafeslerinde bekleyen kuşları özgür kılacak şiirlerle Kenan Işık ve Yücel Arzen Orkestrası eşliğinde sürecek.

Gecenin finalinde ise,  yükselen duyguları muhteşem bir döngüye dönüştürecek, gecenin ritmini ahenkli bir helezon haline getirecek olan Sema Âyin-i Şerif'i, Marmara Türk Müziği Topluluğu tarafından icra edilecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap