9 °C

Sel sonrası yağmalamaya tutuklama

İstanbul'da sel sonrası etrafa dağılan eşyaları haksız mal edinmek isteyen 108 kişi yakalandı

Sel sonrası yağmalamaya tutuklama

 

 

İSTANBUL - Sel bölgesinde "açıktan hırsızlık yaptıkları" gerekçesiyle gözaltına alınan 108 kişiden 1'i tutuklandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 9 ve 10 Eylül 2009 tarihlerinde aşırı yağış sonucunda başta Bağcılar, Bahçelievler, Küçükçekmece, Silivri, Çatalca ve Başakşehir ilçeleri olmak üzere değişik yerlerde sel felaketi yaşandığı hatırlatıldı.

Sel felaketinde başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere afete maruz kalan bölgelerde "toplumsal dayanışma ve yardımlaşma seferberliği" yaşandığı ifade edilen açıklamada, ancak sel felaketinin meydana getirdiği kargaşa ve kişilerin malını koruyamayacak durumda olmasından faydalanarak, selin yıkıntıları sebebiyle etrafa dağılan eşya ve malzemeleri "açıktan hırsızlık yaparak" haksız mal edinmek isteyen 108 kişinin yakalandığı kaydedildi.

Açıklamada, yakalanan kişiler hakkında TCK'nın ilgili maddeleri gereği "hırsızlık" suçundan adli işlemin başlatıldığı ifade edilerek, bu kişilerden adliyeye çıkarılan 1 kişinin tutuklandığı, 103 kişinin serbest kaldığı, 4 kişinin ise gözaltındaki işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

Yakalanan kişilerden, özellikle Basın Ekspres Yolunda 400 takım porselen tabak, çeşitli cins ve markada onlarca küçük ev eşyaları, mutfak araç ve gereçleri ile çeşitli malzemelerin ele geçirildiği belirtilen açıklamada, söz konusu ürünlerin muhafaza altına alınarak suçtan zarar görenlere teslim edildiği kaydedildi.

Açıklamada, başta felaketten etkilenen ilçeler olmak üzere il genelinde Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ve diğer tüm birimlerin seferber edilerek gerekli tedbirlerin alındığı ve bundan sonraki günlerde de benzer olayların yaşanmaması için tedbirlerin devam edeceği belirtildi.

Ayamama deresi yatağı temizleniyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım Onarım Müdürlüğü ekipleri, Başakşehir ve sanayi sitelerini TEM Otoyoluna bağlayan yolları yeniden ulaşıma açmak için iş makineleriyle çalışmalarını sürdürüyor. Sel suları nedeniyle tıkanan Taş Ocağı Caddesi altgeçidi iş makineleriyle açılmaya çalışılıyor.

Ayamama Deresi'nin İkitelli'deki tır garajı bölgesinde ise 6 iş makinesiyle dere yatağını temizleme işlemleri devam ediyor. Belediye ekipleri, dere yatağında selin sürüklediği araçları vinçlerle bulundukları yerden kaldırarak çekicilere yükleyip bölgeden götürüyor.

Tır garajının çevresinde sel nedeniyle balçıkla dolan iş yerlerinin sahipleri ise sabahın erken saatlerinden itibaren iş yerlerini temizlemeye başladı. Dere yatağında selin getirdiği kum ve çakıl ise kepçelerle kamyonlara doldurularak Bankalar Caddesi'nin alt kısmındaki boş alana taşınıyor.

Bu arada, devrilen çok sayıda elektrik direğinin de dere yatağında bulunduğu görüldü.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap