Sığınmacıları taşıyan bot battı: 13 ölü

Midilli Adası'na gitmeye çalışırken Ayvacık ilçesi açıklarında batan bottaki yabancı uyruklu gruptan 13 kişinin cesetlerine ulaşıldı. Sahil güvenlik ekipleri, Suriyeli sığınmacıların da bulunduğu bottakilerden, boğulma tehlikesi geçiren 8 kişiyi kurtardı

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ege Denizi'nde, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmeye çalışan yabancı uyruklu bir grubun bulunduğu botun batması sonucu ilk belirlemelere göre 13 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi kurtarıldı.

Alınan bilgiye göre, Suriyeli sığınmacıların da bulunduğu bir grup yabancı uyruklu kişi, Midilli'ye geçmek üzere Ayvacık ilçesi sahilinden lastik botla denize açıldı.

Denizde bir süre ilerleyen grubun bulunduğu bot, henüz belirlenemeyen bir nedenle su alarak battı.

İhbarda bulunulması üzerine bölgeye giden sahil güvenlik ekipleri, boğulan 13 kişinin cesetlerine ulaştı. Ekipler, boğulma tehlikesi geçiren 8 kişiyi kurtardı.

Cesetlerin Babakale Limanı'na getirilmesi için çalışma başlatıldı. Kurtarılan 8 kişi ise Ayvacık Devlet Hastanesine götürülecek.

Çanakkale Valisi Hamza Erkal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olay sonrası havadan ve denizden aramalara başlandığını söyledi.

Botta başka kişiler bulunması ihtimaline karşı ekiplerin titizlikle çalıştığını belirten Erkal, tüm imkanları seferber ettiklerini kaydetti.

cats-079.jpg

Ölenlerden 6'sı çocuk

Alınan bilgiye göre, sahil güvenlik ekipleri, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında batan bottaki 13 kişinin cesetlerini Babakale Limanı'na getirdi. Olayda ölen ve 6'sının çocuk olduğu anlaşılan 13 kişiye ait cesetler, Ayvacık Devlet Hastanesi morguna gönderildi.

Boğulma tehlikesi geçiren ve kurtarılan 8 kişiden 6'sı sahil güvenlik ekipleri, ikisi ise "Cengiz Kaptan" adlı balıkçı teknesiyle limana ulaştırıldı. Bu kişiler, aynı hastanede tedavi altına alındı.

Suriyeli sığınmacıların da bulunduğu yabancı uyruklu kişilerin botunun, Babakale açıklarında Türk bandıralı "Sultan Atasoy" isimli kuru yük gemisiyle çarpışması sonucu battığı tespit edildi.

Bölgede sahil güvenlik ekipleri tarafından "Güven 702" gemisi, "TCSG 34" ve "TCSG 28" helikopterleriyle arama çalışmalarına devam ediliyor.

4 kişinin aramasına devam ediliyor

Çanakkale Valisi Hamza Erkal, yaptığı yazılı açıklamada, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi Babakale köyü açıklarında Midilli'ye gitmek isteyen ve içinde 46 yabancı uyruklu kişinin bulunduğu bota bir yük gemisinin çarptığını belirtti. 

Olayda 6 çocuk, 1 kadın ve 6 erkeğin yaşamını yitirdiğini ifade eden Erkal, ölümlerin boğulmadan değil, geminin çarpmasıyla meydana geldiğinin anlaşıldığını aktardı. 

Erkal, yaralı 9 kişiden 4'ünün ayakta tedavi edildiği bilgisini vererek, "Diğer 5 yaralının tedavileri ise Ayvacık Devlet Hastanesinde devam etmektedir. 20 kişi ise Yunan sahil güvenlik ekiplerince kurtarılmıştır. Kayıp olarak değerlendirilen 4 kişi için sahil güvenlik ekiplerinin denizden ve havadan arama kurtarma çalışmaları sürmektedir" ifadelerini kullandı. 

 

Bu konularda ilginizi çekebilir