Sigorta sektöründe reel büyüme beklentisi hakim

Sigorta sektöründe bu yıl prim bazında daralmanın azalması bekleniyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) Başkanı Hulusi Taşkıran, iki yıldan beri yüzde 2 civarında küçüldüklerini, ancak sigorta sektörünün daha fazla insana ulaşma anlamında büyüdüğünü açıkladı.

Türk sigorta sektörünün 2009 yılının değerlendirildiği ve 2010 yılı beklentilerinin paylaşıldığı basın toplantısında konuşan Taşkıran, 2009 yılının 2008 yılı gibi sigorta sektörünün reel olarak büyüme göstermediği, hatta ekonomik sıkıntılara ve özellikle rekabete bağlı bir küçülme yaşandığı yıl olduğunu ifade etti.

Taşkıran, "İki yıldan beri yüzde 2 civarında küçülüyoruz. Ama sigorta sektörü daha fazla insana ulaşma anlamında büyüyor. Bizde poliçe satışı artıyor, fakat rekabetten dolayı primin küçülmesi primsel olarak küçülmeyi ifade ediyor. Hasar sayısında büyümemiz çok daha fazla" dedi.

Sektörün 2010 hedeflerine ilişkin olarak Taşkıran, şunları kaydetti:

"2010'da büyümenin geçen seneye nazaran daha iyi olacağını, sektörün reel büyümeye geçeceğine inanıyorum. Prim bazında daralma vardı, bu sene bunun biraz azalacağına, 2010 yılında operasyonun artı olacağına inanıyorum. 2011'i daha iyimser bekliyorum. Bu sene en büyük derdimiz operasyon sonuçlarının iyileşmesine rağmen yatırım gelirlerinde olacak. Biz bir sene önceki yatırım gelirlerimizin sadece yüzde 70'ine yakın rakamını yakalayabildik. Bu sene bu rakamın daha da aşağı inmesi söz konusu.

Yatırım araçları kağıtlarımızın alım tarihleri 2008'di, biz zamanında 18-25'ler arasında faiz veren kağıtlara yatırmıştık paramızı. Bu sene artık o şans kalmadı, hepsi itfa oldu. Şimdi 9-10'larla konuşuyoruz maksimum... Bu da 2010 yılında sektörün mali gelirlerinin ciddi oranda azalacağını gösteriyor. Kendimize dönük bakarsak başarısız, ama hizmet anlamında sokağa dönük bakarsak eski yıllara göre çok daha başaralı bir yılı kapattık. Umuyorum 2010 ve sonrası, verdiğimiz hizmet kadar da kendimize yönelik artı değerler yaratabildiğimiz yıllar olur"

Taşkıran: 2009 Bireysel emeklilik yılı oldu

Konuşmasının ardından soruları da yanıtlayan Taşkıran, poliçe fiyatlarıyla ilgili olarak, bu sene kendi sonuçlarından yola çıkarak fiyat verecekleri bir yıl olacağını, ancak bunun fiyatın yükseleceği anlamına gelmeyeceğini, bu sene daha kötü bir operasyonel yıl geçireceklerine inanmadığını söyledi.

Taşkıran, 2009'da yıldızı parlayan kısmın bireysel emeklilik olduğunu, fon tutarının 9 milyar lirayı geçtiğini kaydetti.

Hasarların artmasının zararlarında etkisi olduğuna işaret eden Taşkıran, trafikte adet olarak artan hasar oranının yüzde 21 olduğunu, belli illerde kaza tespit tutanağından dolayı artışın yüzde 80'lere vardığını belirtti.

Su: Sigortacılığa özel denetleme birimi şart

TSRŞB Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Su da sorular üzerine, işsizlik sigortasının sektörün bilinirliğini artırdığını, ancak kriz döneminde işsizlerin sayısının artmasının sektöre mali açıdan, kar açısından aynı olumluluk içinde yansımadığını ifade etti.

TSRŞB Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Olgaç ise sigortacılık sektörünün de BDDK tarafından denetlenmesi tavsiyelerine ilişkin olarak, "Bana kalırsa bir siyasal karardır ama benim görmek istediğim, her kim denetliyorsa, sigortacılığa özel bir denetleme biriminin mevcudiyeti şarttır. Sigortacılık, bankacılığa oranla çok daha değişik. Hatta biraz daha kompleks bir sistemdir. Ayrı bir birim altında denetlenebilir. Türkiye'de bugün ikiye ayrılmıştı, tek bir elden de denetlenebilir" şeklinde konuştu.

Sigorta sektörü 2009'da 12 milyar lira prim üretimi gerçekleştirdi

Türk sigorta sektörü 2009 yılında hayat dışı branşlarda 10 milyar 471 milyon lira, hayat branşında 1 milyar 807 milyon lira olmak üzere toplamda 12 milyar 278 milyon lira prim üretimi gerçekleştirdi.

Sektör, 2008 yılı prim üretimine göre yüzde 4,23 oranında büyüme kaydederken, 2009 yılında sektör reel anlamda yüzde 2,2 oranında küçüldü.

2009 yılında sektörün teknik karı yüzde 65,98, mali karı yüzde 27,73 ve vergi sonrası bilanço karı yüzde 45,98 oranında düştü.

2008 yılında 16 bin 7 olan sigorta sektöründe istihdam edilen kişi sayısı 2009 sonunda 18 bin 841 kişiye ulaştı. Sektörde faaliyet gösteren acente, broker ve eksperler de dikkate alındığında sigorta sektörü 60 binden fazla kişiye istihdam sağladı.

Kişi başına düşen prim üretimi 2008 yılında 129 dolar iken, 2009'da bu rakam 109 dolar oldu. 2009'da ödenen toplam hasar tutarı 8 milyar 473 milyon lira olarak gerçekleşti.

Bu konularda ilginizi çekebilir