20 °C

Şimşek: Trafik cezaları bütçe hedefi değil

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, trafik para cezaları kaleminin bütçeye kaynak sağlamak için konulmuş bir hedef olmadığını söyledi

Şimşek: Trafik cezaları bütçe hedefi değil

ANKARA - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2014 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'nda trafik para cezaları kaleminin bütçeye kaynak sağlamak için konulmuş bir hedef olmadığını, önceki yıllar dikkate alınarak öngörülen bir tahmin olduğunu kaydetti. 

Şimşek, CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu'nun, 2014 yılı için trafik cezalarından elde edilmesi beklenen gelire ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı. 

Şimşek, bu yıl Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'nda "Trafik Para Cezaları" kaleminin brüt 2 milyar 33 milyon 724 bin lira olarak tahmin edildiğini belirterek, bu tutarın 2014 yılı brüt genel bütçe gelirleri tahmin tutarının yüzde 0,48'ine denk geldiğini kaydetti. 

Trafik para cezalarının genel bütçe gelirleri içerisindeki payının cüzi bir tutarda olduğunu ifade eden Şimşek, "Bu gelir kaleminden ne kadar gelir elde edileceği sanılanın aksine bütçeye kaynak sağlamak için konulmuş bir hedeften ziyade, yalnızca önceki yıllar dikkate alınarak öngörülen bir tahminden ibarettir" dedi. 

Şimşek, trafik para cezası hasılatının yarısının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'na aktarıldığını anımsattı.