10 °C

Şirikçioğlu, hayvancılık ve tarımda da marka olacak

Tekstilde dünyanın 8 farklı ülkesinde yurtdışı ofisleri bulunan Şirikçioğlu, yükselen sağlıklı gıda trendinin etkisiyle, geleceğin sektörü tarım ve hayvancılığa da yatırım yaptı. Firma, atıl köy arazilerini tarıma kazandırıyor

Şirikçioğlu, hayvancılık ve tarımda da marka olacak

ALİ ESKALEN

KAHRAMANMARAŞ - Teksilde Kahramanmaraş’ın adını dünyaya duyuran Şirikçioğlu Mensucat, tarım ve hayvancılıkta da “varım” dedi. Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu içinde yer alan ve gözünü 2023’te ilk 100’e diken Şirikçioğlu, tekstildeki başarısını tarım ve hayvancılık alanında da sürdürmek için yatırımlara girişti. Şirikçioğlu, şimdiye kadar atıl durumda bulunan boş köy arazilerini kiralayarak başladığı elma yetiştiriciliği ve süt sığırcılığı sektöründe binlerce yöre insanına istihdam sağlayacak. 

Tarım sektörüne girme düşüncesinin ilk olarak 2008 yılında oluştuğunu ve 2011 yılından itibaren Göksun bölgesinde arazi almaya başladıklarını kaydeden Şirikçiler Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ali Şirikçi, yer temin etme işinin hayli zorlu bir süreci kapsadığını anlattı. 

Elma yetiştiriciliği için Göksun’un Tahirbey köyü tüzel kişiliğine ait 227 dönüm yer bulduklarını ve kiralama ile işe başladıklarını belirten Şirikçi,“Büyük bir kısmı hiç ekilmemiş olan araziler yıllardır boş olarak duruyordu. Ancak biz kiralamak isteyince köylülerden karşı çıkanlar oldu. Yaklaşık 2 yılı bulan karşılıklı görüşmeler sonunda köylüleri yeri kiralama konusunda ikna edebildik. Köy muhtarı ve ihtiyar heyetiyle bir sözleşme imzaladık, kaymakamlık onayı ile kesinleşti. Yeri 29 yıllığına kiraladıktan sonra arazinin alt yapısını oluşturmaya başladık. Traktörlerle toprağı ekime hazır hale getirdik. Arazinin 180 dönümüne 84 bin elma fidanı diktik. Kalan yeri ise ileride inşa edeceğimiz soğuk hava tesislerimiz için ayırdık” şeklinde konuştu. 

Kurutursunuz dediler yanıldılar 

Arazi kiralama işleriyle uğraşırken Isparta’dan siparişini verdikleri mavi sertifikalı fidanlarının büyüdüğünü ve 2014 yılı Nisan ayında gelen fidanların dikimini, damla sulamasını yaptıklarını kaydeden Şirikçi, “Kuyu açtırdık. 160 metreden saatte ortalama 40 ton su bulduk. Fidanlarımızı getirdiğimizde birçok kişi bize ‘bunları kurutursunuz’ demişlerdi. Ama danışmanımızın rehberliğinde çalışmamızı yaptık ve o seksen dört bin fidandan yüz tanesi bile kurumadı” diye konuştu. 

Normalde en erken 2-3 yılda ürün alınan fidanlardan ilk yılda ürün almayı başardıklarını kaydeden Şirikçi, diktikleri “ceromin” ve “golden” türü elmaların verime bindiğinde fidan başı 60 kilogram ürün verdiğini ifade etti. 

20 binden fazla istihdam sağlanacak 

Şirikçi, elma bahçesinde yılda 9 bin erkek, 12 bin kadın işgücüne ihtiyaç duyulduğunu hatırlatarak, “Zaten dikim zamanından itibaren arazimizde en az günlük 30 kişi çalışıyordu. Elmalar verime bindiğinde budaması, bakımı, toplaması gibi işlerde 20 binden fazla yöre insanı burada çalışacak. Zamanında arazi kiralamaya karşı çıkan köylüler, gelip burada çalışıp para kazanacak” diye konuştu. 
Şirikçi, Göksun elmasının çok kaliteli ve rağbet gören bir elma çeşidi olduğunu belirterek, “Yöremizde gece ile gündüz sıcaklığının aniden değişmesi, elmaya hem renk, hem de kendine özgü bir aroma, tat veriyor” diye konuştu.

Bin baş kapasiteli yatırım 

Tarımın yanı sıra hayvancılık sektörüne de el atan Şirikçioğlu, süt sığırcılığı için Göksun’un Mehmetbey köyünde 49 yıllığına kiraladıkları 764 dönüm arazide bin baş kapasiteli tesis kurmak için çalışmalara başladı. Projeyle ilgili alt yapı çalışmaları ve ruhsat işlemlerini tamamladıklarını anlatan Hacı Ali Şirikçi, “Başlangıç olarak 300-400 baş hayvanla işe giriyoruz. Hedefimiz burayı entegre bir tesise dönüştürmek. İlk olarak süt sığırcılığını gerçekleştireceğiz. Ancak daha sonraki yıllarda süt ürünleri, yoğurt, peynir, et ürünlerini kapsayacak entegre bir tesise dönüştürmeyi hedefl iyoruz. Burada da 150 kadar işçi istihdam etmeyi planlıyoruz” dedi

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.