22 °C

Şok diyete ve ek gıdalara kanmayın, bilime inanın!

Ülker Ailesi’nin toplum sağlığına katkıda bulunmak amacıyla 2009'da kurduğu Sabri Ülker Vakfı, Lozan'da düzenlenen 11. Dünya Bilim Gazetecileri Konferansı’nda “Bilgi Kirliliği İle Nasıl Mücadele Etmeli?” başlıklı oturuma ev sahipliği yaptı...

Şok diyete ve ek gıdalara kanmayın, bilime inanın!

Ömer TÜRKDÖNMEZ

LOZAN - Yıldız Holding’in kurucusu Ülker Ailesi’nin, toplum sağlığına katkıda bulunmak amacıyla kurduğu ve fonladığı Sabri Ülker Vakfı, sağlık ve beslenme konusunda bilgi kirliliğinin önüne geçmek için yeni bir atılımda bulundu. Yerli ve yabancı birçok kurumla işbirlikleri geliştiren Sabri Ülker Vakfı, kurduğu Bilim Bunu Konuşuyor platformu ile belli bir erişimin üstüne çıkan ve toplum sağlığını tehdit eden yayınlara karşı kamuoyunu doğru bilgilendirmeyi amaçlıyor.

Bilim Medya Merkezi dünyada referans kurum

Sabri Ülker Vakfı Genel Müdürü Begüm Mutuş, uluslararası işbirlikleri kapsamında İngiltere’de sağlık ve beslenme konusunda medyada yer alan içeriklerin doğruluğunu teyid etmek için kurulan Science Media Center (Bilim Medya Merkezi) ile de işbirliği geliştirdiklerini belirtiyor. Mutuş, “Bilim Medya Merkezi’nin çalışmaları İngiltere’de oldukça etkili oldu. Kısa süre içinde bu alanda referans bir kurum olmayı başardılar. Yakın zamanda Almanya, Fransa ve Yeni Zelanda’da benzer merkezler kuruldu. Türkiye’de de böyle bir merkezin kurulmasına ihtiyaç var. Vakıf bünyesinde kurduğumuz Bilim Bunu Konuşuyor platformu ile kamuyounu doğru bilgilendiriyoruz. Sağlık ve beslenme konusunda referans bir kurum olmayı hedefliyoruz. En büyük arzumuz bu” dedi.

Bilgi kirliliğine karşı ortak mücadele platformu

Sabri Ülker Vakfı, bu hedefler doğrultusunda İsviçre’de 3-5 Temmuz günleri gerçekleşen 11. Dünya Bilim Gazetecileri Konferansı’nda “Bilgi Kirliliği İle Nasıl Mücadele Etmeli?” başlıklı oturuma ev sahipliği yaptı. Panel sonrasında basın mensupları ile biraraya gelen Genel Müdür Begüm Mutuş, kendisinin aynı zamanda Avrupa Gıda Enformasyonu Konseyi’nin de (The European Food Information Council-EUFIC) yönetiminde yer aldığı belirterek şunları söyledi: “Sosyal medya başta olmak üzere her türlü iletişim platformunda sağlık ve beslenme konusundaki paylaşımlar, en çok okunan, en çok sansasyonel ve yanlış bilgi içeren haberlerin başında geliyor. Biz, uluslararası işbirliklerimiz ve bağımsız olarak oluşturduğumuz ‘bilim kurulu’muzun faaliyetlerinin yanı sıra medya mensuplarıyla da yakın çalışarak doğru bilginin yayılmasına katkı sağlıyoruz. Özellikle sosyal medyada ve uydu kanallarındaki yayınlarda şok diyetler, vitaminler ve ek gıdalar konusunda son derece tehlikeli olabilecek yanlış bilgiler paylaşılıyor. Biz bilim kurulumuz aracılığıyla belli bir erişimin üstündeki haber ve paylaşımlarda yer alan yanlış bilgilerin doğrusunu veya sözü edilen araştırmaların yeterliliğini değerlendirip, Bilim Bunu Konuşuyor platformunda medya ve kamuoyu ile paylaşıyoruz. Yanlış bilgi ile mücadelemiz henüz sınırlı boyutlarda olsa da uluslararası işbirliklerimizi güçlendirerek daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz.”

"Ülker Vakfı, bilim ne söylüyorsa onu yapıyor"

Yıldız Holding’in Ülker markası altında bisküvi, çikolata ve şekerleme ürettiği hatırlatılarak, Vakfın beslenme konusundaki çalışmalarıyla holdingin menfaatlerinin çakışıp çakışmadığı konusunda ise Mutuş şunları söyledi: “Vakfın adı Sabri Ülker. Ne yaparsak yapalım algı olarak Ülker’den uzaklaşamayacak bir kurum. Sağlıklı beslenme alanındaki çalışmalarımız sırasında zaman zaman tarafsızlığımız konusunda eleştiriler geliyor. Oysa, ‘Evet, biz bisküvi, çikolata ve şekerleme satıyoruz. Bunları insanları mutlu etmek için üretiyoruz ve bilinçli tüketilmesini istiyoruz’ denildi ve böylece vakıf kuruldu. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker’in bize verdiği yol haritası buydu. Biz vakıf olarak hiçbir ürünün ticari tanıtımını ya da herhangi bir ürünün pozitif iletişimini yapmıyoruz. Bilim ne söylüyorsa, biz onu anlatmaya, yaymaya gayret ediyoruz. Vakfı, Ülker’in şirketleri değil aile fonluyor. Biz tüm bu eleştirilerin önüne geçmek üzere alanının en iyisi yerli ve yabancı uzmanlardan oluşan, tam bağımsız bir bilim kurulu oluşturmaya gayret etti. Bilim kurulunun tarafsız çalışmalarının yanı sıra uluslararası kurumlarla da işbirlikleri yaparak sağlık ve beslenme konusunda doğru bilginin toplumda yayılmasına katkıda bulunmaya çalışıyoruz. İlk kurulduğumuzda bize grup şirketlerinden de bize bazı ürünlerin pozitif iletişimini yapmamız konusunda bazı talepler geldi. Ama biz bütün bu taleplere kapımızı kapattık ve bilim kurulunun gösterdiği çizgide yürüdük. Bundan sonra da yürümeye devam edeceğiz.”

Holding merkezinde sağlıklı yaşam merkezi

Sabri Ülker Vakfı’nın Ülker Ailesi’nin gözbebeği olduğunu söyleyen Begüm Mutuş, “Yıldız Holding kampüsünde bir sağlıklı yaşam merkezi kurduk. Yılda yaklaşık bin çalışan bu merkezden yararlanıyor. Yıldız Holding Başkanı Murat Ülker ve Başkan Yardımcısı Ali Ülker ise merkezimize en yoğun ilgi gösterenler arasında. Özellikle Ali bey bize hareketli yaşam konusunda çok güzel rehberlik ediyor. Vakıf Ülker Ailesi tarafından fonlanıyor ve el üstünde tutuluyor” dedi. Vakfın çalışmaları hakkında da bilgi veren Begüm Mutuş, şöyle devam etti: “Çok güçlü bir bilim kurulumuz var. En büyük hedefi de Vakfın bağımsız yönetilmesi. Bilim kurulunun yönlendirilmemesine çok önem veriyoruz. En büyük amacımız sağlıklı beslenme konusunda bilimi destekleme, toplumu sağlığının gelişimine katkı sağlamak. Vakıfta 6 kişi çalışıyoruz. Küçük ama çok etkili bir ekip diyebilirim. Örneğin okullara yönelik ‘Yemekte Denge’ programımızda 10 bin öğretmenle çalışıyoruz. Bugüne kadar 750 bin öğrenciye ulaştık. 10 bin kişilik dev bir öğretmen ordusuyla birebir iletişim içinde çalışıyoruz.”

Sağlıklı beslenme yüzde 32 ile en çok merak edilen konu

2009'da kurulan Sabri Ülker Vakfı’nın toplumda beslenme ve sağlık alanında yaşanan bilgi kirliliğine dikkat çekmek üzere hayata geçirdiği "Sağlıklı Beslenme Bilgisi için Kullanılan Kaynaklar ve Bu Kaynaklara Güven 2018" araştırması sonuçları:

■ En çok merak edilen konuların başında yüzde 32 ile sağlıklı beslenme yer alıyor. Sağlık konusunda genel bilgiler ve kilo verme/diyet konularını merak edenlerin oranı yüzde 22 olurken, besin takviyeleri konusu ise yüzde 2 ile son sırada yer aldı.
■ Sağlıklı beslenme konularında en çok itibar gösterilen kişiler, konusunda uzman kimliği ile iletişim kanallarında yer alan isimlere karşı yüzde 62 ile ilk sırada yer alıyor.
■ Aile/arkadaşlar/çevre yüzde 38 olarak gözükürken, , en çok bilgi alınan kaynak olarak sosyal medya ve televizyon olarak belirtiliyor ama bu mecralara güven duygusu yüzde 13 olarak çıkıyor.
■ Sağlıklı beslenme konusunda herhangi bir mecradan bilgi edinen her 10 kişiden biri duyduklarını her zaman uyguluyor.
■ Her 5 kişiden biri sağlıklı beslenmenin yanı sıra kilo verme/ diyet konularını da merak ediyor.

Toplumun % 40'I sosyal medyadaki haberlere güveniyor

REUTERS Institute tarafından hazırlanan 2019 Dijital Haber Raporu, toplumun hem geleneksel hem sosyal medyada doğru bilgiye ulaşma ihtiyacının yükseldiğini ancak haberlere güvenin azaldığını ortaya koyuyor. Rapora göre haberlere genel güvenin yüzde 44’ten yüzde 42’ye gerilemiş durumda. Türkiye’ye bakıldığında ise toplumun yüzde 40’ı sosyal medyadan edindiği haberlere güvenirken, toplumun yüzde 33’ü haber edinmek, bilgi almak için Instagram’ı kullanıyor” dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap