Son Dakika: Türk askeri Afganistan'dan dönüyor

Milli Savunma Bakanlığı, Afganistan'da görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Türkiye'ye geri dönmeye başladığını açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetleri 6 yıldır Afganistan'da çeşitli görevleri başarıyla yerine getirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türk Silahlı Kuvvetleri Afganistan'dan çekiliyor.  Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin Afganistan'da bulunan unsurlarının tahliyesinin başladığını duyurdu. 

MSB'den yapılan açıklamada, TSK'nın 2002'den bu yana BM, NATO ve ikili anlaşmalar kapsamında tarihi ve kültürel bağları olan Afgan halkının barış, huzur ve istikrarına katkı sağlamak için Afganistan'da görev yaptığı anımsatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"ABD ve NATO'nun Afganistan'dan ayrılacaklarını açıklamalarının ardından Türkiye her zaman ifade ettiği 'Afgan halkı istediği sürece Türkiye yanlarında olmaya devam edecektir' sözünden hareketle, belirli şartlar oluşması durumunda 6 yıldır yaptığı gibi Uluslararası Hamid Karzai Uluslararası Havaalanının güvenli ve uluslararası standartlarda işletilmesi sorumluluğunu sürdürebileceği yönündeki niyetini ortaya koymuştur.

Bu kapsamda, Hamid Karzai Havaalanı'nda yaşanan karmaşaya diğer ülke askerleri ile müdahale edilmiş, havaalanında güvenlik sağlanarak faaliyetlerin yürütülmesi sağlanmıştır. Bu süreçte askeri uçaklarımızla 1129 sivil vatandaşın tahliyesi yapılmıştır. Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek TSK unsurlarının tahliyesine başlanmıştır Türk Silahlı Kuvvetleri kendine tevdi edilen bu görevi de başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan toprağımıza geri dönmektedir.

Reuters: Taliban Türkiye'den teknik destek istedi

Reuters'e konuşan bir Türk yetkili, Taliban'ın Türkiye'den Hamid Karzai Havalimanı'nı işletmek için teknik destek istediğini ancak Ağustos sonuna kadar ülkeden çekilmesi için ısrar ettiğini söyledi.

Taliban'ın şartlı talebi Türkiye'yi zor bir kararla karşı karşıya bıraktı. Afganistan'da yüzlerce askeri bulunan Türkiye Taliban'a havaalanında teknik ve güvenlik yardımı teklif etti.

Üst düzey bir Türk yetkili, "Taliban, Kabil havaalanının işletilmesi için teknik destek talebinde bulundu" dedi ancak Taliban'ın tüm Türk birliklerinin ayrılmasını talep etmesi olası bir işbirliğini  zora soktu.

 

 

Etiketler