8 °C

Sonuç bilgirgesinden 'özerk'lik çıktı

Diyarbakır'da hafta sonu toplanan Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) sonuç bildirgesinden Demokratik Özerk Bölgeler teklifi çıktı.

Sonuç bilgirgesinden 'özerk'lik çıktı

PKK ile hükümet arasında yaklaşık 2.5 yıl sürdürülen çözüm süreci Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bir açıklamasında kullandığı ifadeyle "buzdolabına kaldırılırken", güvenlik güçleri güneydoğuda PKK'nın şehir yapılanmalarına son iki haftadır karşı özellikle de "öz yönetim" ilan eden bazı il ve ilçelerde geniş kapsamlı operasyon sürdürüyor.

Gelişmeler ışığında toplanma kararı alan DTK Olağanüstü Kongresi Diyarbakır'da iki gün sürdü.

HDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, DTK Eşbaşkanları Hatip Dicle, Selma Irmak, HDP'li milletvekilleri ve HDP'li belediye başkanlarının katıldığı toplantının sonuç bildirisinde 7 Haziran seçim sonuçlarına "saygı duyulmayarak halk iradesinin tanınmadığı" belirtildi ve şunlar kaydedildi:

"İmralı'da yürütülen görüşmelerin sonlandırılarak varılan mutabakatın yok sayılması... hava ve kara operasyonlarının başlatılması, halklarımızın en meşru ve demokratik taleplerinin şiddet yöntemleriyle bastırılmaya çalışılması sonucunda, bazı il ve ilçelerde halk meclisleri özyönetim kararı almıştır."

Kürt sorununun "siyasi statü temelinde demokratik çözümüne" atıfta bulunulan bildirgede, "Bu da sorunun esas olarak bir demokrasi ve özgürlük sorunu olduğunu ortaya koymaktadır. Demokrasi ve özgürlük talepleri özünde siyasi statü talepleridir. Çözümü de siyasi müzakere zemininde olmalıdır" denildi.

'Biz HDP olarak bu noktadayız'

Bildirinin okunmasının ardından konuşan HDP Eşbaşkanı Demirtaş, öz yönetimin bütün Türkiye için birlikte yaşam açısından çok önemli bir fırsat sunduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:

"Bu deklarasyon, çatışmaların sonlanması, mevzunun hendek ve barikat olmadığı, demokrasi sorunu olduğu noktasında tartışmaları ve mücadeleyi siyasi bir zemine çekme konusunda çok önemli bir fırsat sunuyor. Siyaset küskünlükler, kaprisler üzerinden yapılmaz. Ne olursa olsun konuşabilmektir siyaset. Biz HDP olarak bu noktadayız. DTK'nın deklarasyonda ifade edilen mücadele anlayışı ve öz yönetim çerçevesine bağlı kalarak bir siyasi mücadeleyi yürüteceğimizi belirtiyoruz."

DTK Eşbaşkanı Dicle de konuşmasında "Özyönetim hakkımızdır. Tarihten gelen ilk doğal hakkı Kürt halkı kullanacak. Hiçbir güç buna engel olamayacak. Devlet kendi kendini yönetme iradesini şiddetle bastırmayacak, halklar da devleti tanıyacak" diye konuştu.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.