Soyuz, UUİ yolunda

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

 

BAYKONUR - Rus yapımı Soyuz uzay aracı, 3 astronot mürettebatıyla Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) doğru yolculuğuna başladı.

Soyuz TMA-06M, Kazakistan'daki Baykonur uzay merkezinden NASA pilotlarından Kevin Ford, Rus Oleg Novitsky ve Yevgeny Tarelkin'i yörüngedeki UUİ'ye götürmek için öğle saatlerinde havalandı.

Rusya Uzay Ajansı Müdürü Vladamir Popovkin, astronotlarla yörüngeye varmalarının ardından iletişime geçtiklerini söyledi. Popovkin, ''Astronotlar kendilerini iyi hissediyor, rüzgarlı hava koşullarına rağmen her şey yolunda'' diye konuştu.

Astronotlar 2 günlük yolculuğun ardından, UUİ'de bulunan Amerikalı astronot Sunita Williams, Rusya'dan Yuri Malenchenko ve Japonya'dan Aki Hoshide ile buluşacak.

Soyuz uzay aracının fırlatıldığı, Rusya'nın Kazakistan'dan kiraladığı Baykonur uzay merkezindeki 31 nolu fırlatma rampası 1984 yılından beri ilk kez insanlı bir uzay görevinde kullanılmış oldu.

Uzaya giden ilk insan olarak tarihe geçen Rus Yuri Gagarin'i uzaya götüren aracın 1961 yılında uzaya fırlatılışında da kullanılan 31 nolu rampada yapılan bakım ve modernleşme çalışmaları halen sürüyor.

Baykonur uzay merkezinden insanlı uzay yolculukları, yılda 4 kez yapılıyor.