22 °C

STK'lardan çağrı: 17 Eylül'de herkes Sıhhiye'ye

Teröre karşı ortak mesaj veren Sivil Toplum Kuruluşları, 17 Eylül'de tüm Türkiye'den vatandaşları 'birlik ve beraberlik' için Sıhhiye Meydanı'na çağırdı

STK'lardan çağrı: 17 Eylül'de herkes Sıhhiye'ye

Mehmet KAYA

ANKARA (DÜNYA) - İşçi, işveren ve meslek örgütleri,  Ankara’da teröre karşı yürüyüş düzenleme kararı aldı. Yürüyüş, 17 Eylül Perşembe günü saat 14:30’da Ankara Sıhhiye Meydanında toplanılmasının ardından, Ulus’taki 1. TBMM binasına kadar yapılacak. Yürüyüşte sadece Türk bayrağı kullanılacak. Örgütlerin ortak açıklamasını yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, katılmak isteyen herkese açık olduğunu belirtti. Hisarcıklıoğlu, 17 Eylül günü herkesin bulunduğu yerde Türk Bayrağını asmasını bütün Türkiye’yi bayrakla donatma çağrısı yaptı. Yürüyüşü, Türk-İş, TİSK, Hak-İş, TÜRMOB, TÜSİAD, Türkiye Kamu Sen, Memur Sen, TEMAD, TOBB, TESK, TZOB, TBB, MÜSİAD, TÜRKONFED  birlikte düzenleyecek. 

Örgütlerin yürüyüş çağrısı, TOBB Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu. Ortak açıklamayı TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu okudu. Ortak açıklamada, “Ülkemiz yurt içi ve yurt dışı kaynaklı terör ile karşı karşıya. Terör eylemlerinde çok sayıda vatandaşımızı kaybettik, askerimizi polisimizi ve korucumuzu şehit verdik. Yaşanan bu menfur olaylar hepimizin yüreğini yakıyor, geleceğe yönelik kaygı duymamıza neden oluyor. Ülkemizin birliğimizin ve huzurumuzun hedef alındığı kirli bir oyun oynanıyor. Binlerce yıllık kardeşliğimiz bozulmak isteniyor. Bu tuzağa düşmemek, birliğimizi ve kardeşliğimizi korumak yine bizim elimizde. Hep birlikte sağduyumuzu korumalı, vicdanımızın sesini dinlemeli, fitne ateşini birlikte söndürmeliyiz. Bizi birbirimize düşman etmeye çalışan teröre karşı hep birlikte durmalıyız” denildi. 

Birlikte yaşama irademizi göstermeliyiz: Ortak değer ay-yıldızlı al bayrak

Sivil toplum kuruluşlarının ortak açıklamasında, yürüyüşte Türk Bayrağı dışında, kurum, kuruluş ve örgütlerin herhangi birinin simgesinin olmayacağı belirtilerek, “Sadece birliğimizin, bütünlüğümüzün ve bağımsızlığımızın simgesi olan ay yıldızlı bayrağımızı taşıyacağız” denildi. 

Ortak açıklamada, “Ülkemizin tamamında birlikte yaşama iradesini göstermeliyiz, gün birlik olma günüdür” denildi ve köken, kimlik ve inanç ne olursa olsun herkesin “Türkiye” olduğu vurgulandı. 

Çağrıyı yapan kuruluşların ve her yurttaşın ortak paydasının demokrasi, hukuk üstünlüğü ve insan hayatına saygı olduğu hatırlatılarak, “İrademizi ortaya koyuyar ve ortak hassasiyetlerimizi paylaşan tüm vatandaşlarımızla buluşmak istiyoruz” denildi.

Ortak açıklamada, “Bu masadaki kuruluşlar bu buluşmanın düzenleme kuruludur ama bu bizlerin değil Türkiye’deki her kesimin buluşmasıdır. Terörü lanetleyen ve kardeşliğimize sahip çıkan bütün sivil toplum ve vatandaşlarımıza buradan çağrı yapıyoruz: Teröre hayır, kardeşliğe evet diyoruz” denildi. 
Açıklamada, “bizim en büyük gücümüz kardeşliğimizdir” denilerek, kışkırtıcı açıklama, gerginlik ve birlikte yaşama iradesinin gösterilmesi istendi. 

Yürüyüşün hafta için olmasının nedeni

Toplantının ardından soruları yanıtlayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yürüyüşün Perşembe günü hafta içinde yapılmasının nedenini, “Valiliğimizle, gerekli yerlerle konuştuk, en uygun zaman o olarak ortaya çıktı” dedi. 

Hisarcıklıoğlu, yürüyüşün herkese açık olduğunu, gelemeyenlerin ise bulundukları yerlerde Türk Bayraklarını asarak, ellerinde Türk Bayrağı taşıyarak girişime destek verme çağrısını yaptıklarını belirtti. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap