Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi açıldı

Isparta'da Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi açıldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ISPARTA - Isparta'da 9. Cumhurbaşkanı Demirel'in memurluktan cumhurbaşkanlığının sona erdiği döneme kadar geçen sürede kullandığı eşyaların sergilendiği Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi açıldı.

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Atabey ilçesine bağlı İslamköy Mahallesi'ndeki müzenin açılışında yaptığı konuşmada, Isparta'daki kazada hayatlarını kaybeden üniversite öğrencileri için Allah'tan rahmet diledi, tüm vatandaşların da Cumhuriyet Bayramını kutladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü minnetle andıklarını belirten Demirel, "Ona minnet ve şükran borçluyuz. Bu ebedidir ve her gün söylesek, yine de fazla bir şey yapmış olmayız" dedi.

Cumhurbaşkanlığını zorla kimsenin elinden almadığını ifade eden Demirel, 12 seneyi aşan Başbakanlık yapan biri olarak Başbakanlığı da kimsenin elinden zorla almadığını söyledi.

Kendi adına devletin okullarında okuyarak yetişmiş bir kişi olarak borcunu ödediğini dile getiren Demirel, "Tümüyle ödemiş miyiz, onu millet muhasebe edecek. Bizim vicdanımız rahattır. Ömrümüzün tümünü milletin ve devleti hizmetine verdik. Ne yaptık dersen, bu ülkeyi karanlıktan kurtaralım dedik. Türkiye'nin en ücra köylerine ışık götürdük. Gaz lambası yerine elektrik lambası götürdük. Traktörle kara kağnı ve öküzün kavgasını kazandık" diye konuştu.

Türkiye'nin 1950'den 2000'e kadar değiştiğini vurgulayan Demirel, "Yeni bir Türkiye vardır orta yerde. Bu yeni Türkiye, daha ileriye gitmeli daha çok şey kazanmalıdır" diye konuştu.

"Milli egemenliğe müdahale edilmemelidir"

Demirel, 50 yıllık zaman içerisinde kendisinin de bulunduğu hükümetlerin iktidarlarında Türkiye'nin çok şeyler kazandığını ancak askeri darbeler olmasa bu sürecin daha da ileriye taşınabileceğini söyledi.

Bu kesintilerden çok dikkatle çıkmayı başardıklarına dikkati çeken Demirel, şöyle konuştu:

"Bu müzenin kapısında bir sandık görürsünüz. Müzenin adını Demokrasi ve Kalkınma Müzesi koyduk. Neyi kast ediyorum? Ülkenin yönetimini yapacak iktidarlar seçimle gelip seçimle gitmelidir. Kansız, kavgasız el değiştirmelidir. İktidarlar halkın eliyle gelmeli, halkı eliyle gitmelidir. Halkın tercihini ve milletin iradesini, halkın reyiyle gelen heyetler yapmalıdır. Halkın reyi dediğimiz olay, halkın milli egemenliğidir. Milli egemenliğin üstün olmasını istiyorsak buna müdahale edilmemelidir. Birinci derecede önerdiğimiz istikrardır. Yani halkın hakimiyetinin sağlanmasıdır. Bu da sandıktır. "

Müzenin içerisinde başkanlığını kendisinin yaptığı 7 hükümetin bulunduğunu anlatan Demirel, hükümetlerin kuvvetlerini halktan alarak, halka icraat götürdüğünü belirtti.

İktidara geldiklerinde İstanbul'un iki yakasının birleşmesi gerektiğini kaydeden Demirel, "İki yakasına köprü yapılmalıydı. 'Köprü yapılmalı' diyen birçok kişi geldi geçti ama yapan biz olduk. Fırat ve Dicle nehirleri boşuna akıp gidiyordu. Bunları aldık, çatlak topraklara götürdük. Bunun adına GAP Projesi dedik ve giriştik. 30 milyar dolarlık bir projeydi" diye konuştu.

"Türkiye değişmiştir ve bir dönüşüm olmuştur"

Bugün uygar ülkelerde kullanılan ne varsa Türkiye'de de kullanıldığının altını çizen Demirel, bunun medeniyet kavramı anlamına geldiğine işaret etti.

"Türkiye değişmiştir ve bir dönüşüm olmuştur. Dönüşüm yaşamalı, yaşatılmalı. Daha da ileri gidilmelidir" diyen Demirel, şöyle devam etti:

"Türkiye, bugün yüzde 20 seviyesinde bir sanayi topluluğu, hizmetler toplumu haline gelmektedir. Kalkınan Türkiye haline gelmiştir. Otomobil fabrikalarının temellerini ben attım. Türkiye'nin 10 milyon otomobili vardı. Pek çok şeyin değiştiğini anlatmak istiyorum. 5 milyon insan Türkiye dışında çalışmaktadır. Dış ülkelerde imar ve inşa yapma gücüne sahibiz."

Demirel, Türkiye'nin ileriye barış içinde gitmesinin daha iyi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bizim yaptığımız en büyük hizmet, İslamköy'den bir çocuk çıkıyor, okuyabiliyor. Vatandaş sen nerelisin? Çemişgezek, şu köyündenim. Senin köyünden, senin çocuğunda da çıkar, okur ve mühendis olur. Onunla kalmaz milletvekili, cumhurbaşkanı olur. Ben bunu gösteriyorum. Sergilediğimiz bu. Cumhuriyet herkese eşit fırsatlar tanır. İşte Demirel'e fırsat tanınmış. Bir köylü çocuğu, herkese fırsat tanıyor. Bu fırsatları kullanın diyoruz. Buna açık olan, sizin çocuklarınıza da açık. Ben bunu söyleme geldim. Çocuklarınız ülkenin kalkınması rol alsınlar, önleri açıktır, misali benim."

"Kardeşliğin korunması ve kalkınma, demokrasi sayesinde olabilir"

Kendisine güvenenlerin yüzde 5 civarında kalkındığını, yüksek seviye imar ve inşaat mühendislikleri ile yeni şehirler, kasabalar inşa ettiğini vurgulayan Demirel, "Türkiye'yi bir sanayi ülkesi yaptık" dedi.

Defterlerinde yoksullukla, fukaralıkla, haksızlıkla ve zulümle mücadelenin hep olageldiğini dile getiren Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Önemli olan hadise, doğanın gareziyle mücadele, kuraklıkla mücadele. Bu mücadeleler iyi bir şekilde devam ediyor. Burada bir örnek var. Örneğini alın kullanın diyoruz. Burada görün neler yapıldığına dair. Demokrasi için neler yapılmıştır? Demokrasi sayesinde neler yapılmıştır? Çelik fabrikaları, büyük üniversiteler, yollarımız ve köprülerimizin resimlerini göreceksiniz. Demokrasi sayesinde eksik kalan hizmetler tamamlanır. Yenileri yapılır. Bütün hizmetleri yaparken dikkat ettiğimiz şey, demokrasinin, Türkiye'nin birliği ve beraberliğinin zedelenmemesidir. Kardeşliğin korunması ve kalkınma demokrasi sayesinde olabilir. Hep beraber geleceğin iyi günlerine katkıda bulunalım."

Bu konularda ilginizi çekebilir