5 °C

Sütaş grevine jandarma müdahalesi

Yaklaşık 80 gündür Sütaş fabrikası önünde eylemini sürdüren Tek Gıda-İş Sendikası üyesi işçilere jandarma müdahale etti

Sütaş grevine jandarma müdahalesi

BURSA - Karacabey ilçesindeki Sütaş fabrikası önünde oturma eylemlerini sürdüren işçiler bu sabah jandarma müdahalesiyle karşılaştı. Jandarmanın fabrika önünde eylem yapan işçilere, fabrikanın şikayeti üzerine müdahale ettiği ileri sürüldü. 3 aydır burada anayasal haklarını kullanarak eylem yaptıklarını söyleyen Tek Gıda İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Suat Karlıkaya dunya.com'a yaptığı açıklamada "Eğer burada oturmamız suçsa, 3 aydır suç işliyorsunuz" diyerek eyleme devam edeceklerini söyledi.

Eylemin fabrika alanları dışında kamusal bir alanda yapıldığını belirten Karlıkaya, "Sabah saat 10:00 civarlarında kolluk kuvvetleri bulunduğumuz yere geldi. Eylemin dağıtılacağını söylediler. Tabela ve pankartlarımızı aldılar. Biz direnince de gözaltılara başladılar. Şu anda 11 arkadaşımız gözaltında" dedi.

İşçilerin fabrika önündeki Karayollarına ait alandan kalkmaması üzerine jandarma olay yerinden ayrıldı.

"Kanun dışı müdahale"

Öte yandan konuyla ilgili Tek Gıda İş Sendikası bir duyuru yayınladı. İnternet sitesi üzerinden yayınlanan duyuruda şu ifadeler yer aldı:

Karacabey İşletmesi karşısında Anayasal ve demokratik haklarını kullanarak bekleyen Tek Gıda-İş üyesi işçilere jandarma-polis müdahalesi başladı. Üyelerimizin tamamen yasal ve meşru hak ve özgürlüklerine jandarma güçlerinin yaptığı bu kanunsuz müdahaleyi kınıyoruz. Müdahalenin durdurulmasını ve üyelerimizin haklarına saygılı olunmasını talep ediyoruz. Güvenlik güçlerini sermayenin bekçiliğini yapmak yerine hukukun, kanunların ve özgürlüklerin adil bekçisi olmaya çağırıyoruz.

Sütaş mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap