29 °C

TANAP ve OGM 6 kenti ağaçlandırılıyor

TANAP ile OGM tarafından Azerbaycan’dan çıkarılan doğalgazı, Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak projenin geçtiği güzergah boyunca yer alan 6 ilde ağaçlandırma çalışması yapılması için protokol imzalandı.

TANAP ve OGM 6 kenti ağaçlandırılıyor

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ile Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından  Azerbaycan’daki Şah Deniz-2 sahasından çıkarılan doğalgazı, Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak projenin geçtiği güzergahta yer alan Çanakkale, Kütahya, Bursa, Erzurum, Sivas ve Yozgat'ta ağaçlandırma çalışması yapılması için protokol imzalandı.

TANAP'tan yapılan açıklamada, anlaşmanın amacının orman ve yeşil dokunun geliştirilmesiyle doğal sistemin devamlılığının sağlanması olduğu bildirildi.

Söz konusu protokol kapsamında, TANAP ve OGM yetkililerinin katılımıyla ilk olarak Çanakkale'de 50 bin fidan dikildiği belirtilen açıklamada, bu hat üzerinde ekonomik ve sosyal kalkınmayla doğal kaynakların korunmasının amaçladığı kaydedildi.

TANAP ve OGM arasında uygulanmaya başlanılan "Ağaçlandırma İş Birliği Protokolü" çerçevesinde, proje güzergahında yer alan 6 kentte toplam 300 bin fidan dikilmesi planlandı.

Toplam maliyeti 3 milyon lirayı bulacak 6 kentteki ağaçlandırma çalışmalarının bir yılda tamamlanması öngörüldü.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap