4 °C

TANAP'ta bu yıl inşaata başlayabiliriz

Slovakya Başbakanı Fico ile düzenlediği ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Bu bu yıl içince TANAP Projesi için dozerler çalışmaya başlayacak” dedi.

TANAP'ta bu yıl inşaata başlayabiliriz

BRATİSLAVA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ile birlikte gündeme getirilen ve Avrupa'ya doğalgaz taşıması öngörülen TANAP Projesi'nde bu yıl inşaata başlanabileceğini söyledi.

Slovakya Başbakanı Robert Fico ile düzenlediği ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Öyle zannediyorum ki bu yıl içince (TANAP Projesi için) dozerler çalışmaya başlayacak. Ve bu konularla ilgili olarak doğalgaz ve petrol hatlarıyla alakalı güvenlik noktasında müşterek çalışma tekliflerine olumlu bakıyoruz" dedi.

Erdoğan, Slovakya'nın AB'de olduğunu hatırlatarak, Nabucco projesinde maalesef herhangi bir ilerleme söz konusu olmadığını, Nabucco'dan doğalgaz tedarikinin Nabucco yönetimine yani AB yönetimine ait bir sorun olduğunu kaydetti. Bu hattan yılda 30 milyar metre küp gaz tedarik etmeleri gerektiğini söyleyen Erdoğan, "Ama şu anda buna yönelik ciddi bir gelişme yok" dedi.

Başbakan Erdoğan TANAP ile ilgili olarak da şunları söyledi:

"Şu anda biz ilk adımı attık, bu da TANAP projesidir. Azerbaycan ile birlikte attığımız bu adım, iki ülkenin parlamentolarından da geçti. Öyle zannediyorum ki bu yıl içince (TANAP Projesi için) dozerler çalışmaya başlayacak. Ve bu konularla ilgili olarak doğalgaz ve petrol hatlarıyla alakalı güvenlik noktasında müşterek çalışma tekliflerine olumlu bakıyoruz"

Bir yerde artık noktayı koyarız

Türkiye'nin AB üyeliği sürecine ilişkin soru üzerine de Erdoğan, Türkiye'nin AB'nin kapısını çalmasının 1959 yılında olduğunu anımsatarak, Türkiye'nin başvurusunun AB'nin kuruluş çalışmaları ile neredeyse beraber olduğunu bildirdi. Erdoğan şunları kaydetti: "Biz bu sürece sabırla devam ediyoruz, sabırla devam etmeye de kararlıyız. Ama bu nereye kadar olur, o ayrı. Bir yerde de herhalde artık biz noktayı koyarız."

İmralı süreci

ABD Büyükelçiliği'ne geçen Cuma günü düzenlenen saldırının İmralı sürecini sabote etme amaçlı olup olmadığının sorulmasına karşılık da Erdoğan, "Bizim dışımızda pek çok değerlendirme yapılıyor. 'Bu budur, yüzde yüz budur' demek mümkün değil" diye konuştu.

Erdoğan, İmralı sürecinin ilerlemeye devam ettiğini de söyleyerek, bu aşamada kendileri için aslolanın saldırının failler zincirinin ortaya çıkarılması olduğunu bildirdi. Erdoğan, "Biz şu anda kararlı bir şekilde yolumuza devam ediyoruz, edeceğiz. Terörle mücadeleyi de bu işlere kurban etmek istemiyoruz" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.