30 °C

Tatbikat Berk'in komutasında başladı

Kars'ta yapılan kış tatbikatına devletin zirvesi katılmıyor

Tatbikat Berk'in komutasında başladı

ANKARA - Erzincan'daki Ergenekon soruşturmasıyla ilgili hazırlanan iddianamede, adı bir numaralı şüpheli olarak geçen 3. ordu komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in sorumluluğundaki Kış Tatbikatı başladı.

Karsta yapılan tatbikata Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milli Savunma Bakanı katılmıyor. Genelkurmay Başkanlığı, bu konuda internet sitesinde bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, Kış 2010 Tatbikatı'nın, basına kapalı olarak ve Seçkin Gözlemci Günü'ne sadece Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları ve Jandarma Genel Komutanı katılacak şekilde icra edilmesinin planlandığı bildirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planlı tatbikatlarından olan KIŞ-2010 Tatbikatı'nın, 3'üncü Ordu Komutanlığı koordinatörlüğünde, 9'uncu Kolordu Komutanlığı tarafından, 1-5 Mart 2010 tarihleri arasında, Akbaba/Kars Atış ve Tatbikat bölgesinde, Hava Kuvvetleri Komutanlığının da katılımıyla, müşterek, fiili ve atışlı olarak icra edildiği hatırlatıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Tatbikatın maksadı birliklerin kar ve şiddetli soğuklarda, atış dahil muharebe imkan ve kabiliyetlerini denemek, birliklerin kış şartlarında arazide yerleşme, barınma, iaşe, giyim, ikmal ve bakım faaliyetleri gibi temel komular üzerinde eğitimlerini ve beka kabiliyetini geliştirmektir.

Başlangıçtan itibaren bu Tatbikatın Basına Kapalı olarak ve Seçkin Gözlemci Gününe sadece Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları ve Jandarma Genel Komutanı katılacak şekilde icra edilmesi planlanmıştır.

Tatbikata 1574 personel, 7 uçak ve 14 helikopter katılmaktadır"

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap