3 °C

Tatbikat Çin'e karşı değil

ABD Savunma Bakanlığı, tatbikatın, Kuzey Kore'yi, Güney'e yeni bir saldırı düzenlemesine karşı caydırıcılık oluşturmak amacıyla düzenleneceğini söyledi.

Tatbikat Çin'e karşı değil

WASHINGTON - ABD Savunma Bakanlığı, Güney Kore ile birlikte düzenlenecek donanma tatbikatının Çin'e karşı olmadığını açıkladı.

Pentagon sözcüsü Darryn James, tatbikatın, Kuzey Kore'yi, Güney'e yeni bir saldırı düzenlemesine karşı caydırıcılık oluşturmak amacıyla düzenleneceğini söyledi.

James, "Geçmişte yaptığımız ve yapılacak olan bu tatbikatın Çin'e karşı olmadığını kamuoyuna beyan etmek bizim açımızdan önem arz ediyor. Önceki tatbikat gibi bu tatbikat da, Kuzey Kore'ye karşı caydırıcılık amacıyla düzenleniyor" dedi.

ABD ve Güney Kore'nin Kore Yarımadasının batısında yapacakları ortak deniz tatbikatı 28 Kasımda başlayacak.

"WikiLeaks belgeleri hayatları tehlikeye atacak"

Amerikalı diplomatlar, müttefiklerini, WikiLeaks internet sitesi tarafından açıklanacağı ifade edilen belgelere ilişkin bilgilendiriyor. 

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın sözcüsü Steve Field, ABD Büyükelçisi Louis Susman'ın, "belgelerin olası içeriğine ilişkin İngiltere hükümetine bilgi verdiğini" söyledi. Field, açıklanacak belgelerin içeriğine ilişkin ayrıntılara değinmedi.

İtalya'da da Dışişleri Bakanı Franco Frattini, ABD Dışişleri Bakanlığı ile görüştüğünü, belgeler arasında İtalya ile ilgili olanların da bulunacağının, belgelerin sayısının binlerce olacağının, içeriklerinin ise şimdiden tahmin edilemeyeceğinin söylendiğini ifade etti.

Kanada ve Norveç hükümetleri de olası belgelere ilişkin kendilerine ABD tarafından bilgi verildiğini açıkladı. Öte yandan ABD'nin, İsrail'i de bilgilendirdiği kaydedildi.

Belgelerin hafta sonunda açıklanması bekleniyor ancak zamanlama konusunda kesin bir açıklama yapılmadı.

ABD'nin Irak Büyükelçisi James F. Jeffrey, açıklanacak belgelerin içeriğinden kaygılı olduklarını, belgelerin açıklanmasının, uluslararası diplomaside güçlüğe yol açacağını söyledi. Jeffrey, "Yeni belgelerin açıklanacak olmasından dolayı kaygılıyız" dedi. "WikiLeaks buradaki işime kesinlikle berbat bir engel çıkarıyor" diyen Büyükelçi Jeffrey, bu belgelerin açıklanmasının arkasındaki güdüyü anlayamadığını ifade ederek, "Bunun bir şeye yardımı olmayacak ama buradaki çalışmalarımızı yıpratacak" dedi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.