9 °C

Tatilcilere 'oy kullanın' çağrısı

Kılıçdaroğlu, çatı aday olarak İhsanoğlu'nun seçilmesine yönelik eleştirilere yanıt verdi. CHP Genel Başkanı, tatilcilere de seslenerek, "Hayatına biri gelip müdahale etmesini istemiyorsan, oy kullan" dedi

Tatilcilere 'oy kullanın' çağrısı

İSTANBUL -  CHP’nin önceki kurmayları, yöneticileri, bakanları ve milletvekilleri, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Merkezi’ndeki toplantıda bir araya geldi. CHP Lideri, Köşk adaylığı için Ekmeleddin İhsanoğlu isminde varılan uzlaşmaya yönelik eleştirilere, partililere seslendiği konuşmasında yanıt verdi.

Cumhurbaşkanlığının partiler üzeri bir yapıda olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Geçmişi karanlık olmayan, o koltuğa oturan temiz ahlaklı bilgili birikimli birisi otursun diye, bütün mücadelemiz bunun üzerine" dedi. Konuşmasında özellikle tatilcilere seslendi Kılıçdaroğlu... "Ülkemize, çocuklarımıza Mustafa Kemal Atatürk'e karşı bir sorumluluğumuz var" diye söze başlayan CHP Lideri, tatilcilere yönelik şunları söyledi: 

"Tatile gidiyorsunuz eyvallah tatil hakkınız. Ama masalarda oturup 'Ben oy kullanmayacağım' diye ahmak kesmek demokrasiye inanmamaktır. Bir gün gelir sıra size de gelir, sizin de demokrasiye ihtiyacınız olur. Bir gün gelir sizin özgürce tatil yapmanız engellenir.

İş dünyası niye korkuyor. TMSF bir günde tüm mal varlıklarına el konuluyor. Onları anlıyorum. Kapalı kapılar ardında bize söylediklerini de biliyorum.

Ama tatilcileri anlamakta zorlanıyorum. Senin hayatına biri gelip müdahale etmesini istemiyorsan. Şakası makası yok sandığa gidip Ekmelettin İhsanoğlu'na oy vereceksin."

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında satır başları:

Adalet arayan adalete aşık adaleti savunan yürekli bir savcı çıkmasaydı belki faillerin hiç birisi bulunamayacaktı. Bugün içinde bulunduğumuz Türkiye böyle bir Türkiye. Türkiye’yi biz uygar bir ülke yapacağız. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye. Saygın bir cumhurbaşkanı olan bir Türkiye. Geçmişi karanlık olmayan, o koltuğa oturan temiz ahlaklı bilgili birikimli birisi otursun diye, bütün mücadelemiz bunun üzerine.

Erdoğan’ın kim olduğunu ben de biliyorum. Diyor ki, Ekmeleddin Bey yeteri kadar tanınmıyor. E iyi ya, siz Erdoğan’ın kim olduğunu biliyorsunuz. Bir ülkenin cumhurbaşkanı adayı yalan söyler mi? Bakın Erdoğan’a yırtık ayakkabıyla siyasete girdi, şimdi dünyanın en zengin başbakanlarından birisi. Mal varlığının hesabını verdi mi? Vermedi, istemiyor. Daha yukarı çıkacağım diyor, orada sorumluluk yok diyor. Malı daha rahat götüreceğim diyor.

"Erdoğan huzursuz ediyor"

Erdoğan’ı dinlediğiniz zaman rahatsız oluyor vatandaşlar. Tam bir kavga. Ekmeleddin Bey’i dinlediğiniz zaman içinize huzur doluyor. Huzurlu bir insan. Kendi iç dünyasında kavga etmeyen bir insan. Bir kişi kendi tarihinden utanabilir mi? Kendi tarihinden utanan tarihini reddeden bir kişidir.
Masalarda oturup ben oy kullanmayacağım diye ahkam kesmek demokrasiye uymaz. Bir gün gelir sizin tatil yapmanız da engellenir. İş dünyası neden korkuyor? TMSF silah olarak kullanılıyor. O nedenle sesleri çıkmıyor. Onları anlıyorum. Kapalı kapılar ardında bize söylediklerini biliyorum. Ama tatilcileri anlamak da zorlanıyorum. Her kuruşun hesabının sorulmasını istiyorsan, senin hayatına birisi gelip müdahale etmesin diye düşünüyorsan, sandığa gideceksin, şakası makası yok ekmeleddin İhsanoğlu’na oyunu vereceksin.

"Basın özgür değilde, halk özgür değildir"

Hangi demokrasiden söz ediyorsunuz? Basını özgür olmayan bir ülkenin halkı özgür değildir, herkes bunu çok iyi bilsin. Buyurun gazetecilere sorun. Özgürlük var mı ülkede? Haber yapamıyorlar. Kalkmışız biz sandığa gitmeyeceğiz, niye gitmeyeceğiz? O da Erdoğan’a benziyor bu da Erdoğan’a benziyor. Bu ülkede yaşıyorsanız çocuklarınıza karşı sorumluluğunuz var. Adam gibi tıpış tıpış sandığa gideceksiniz, demokrasinin gereğini yapacaksınız ve bir diktatör bozuntusuna cumhurbaşkanı seçme konusunda izin vermeyeceksiniz.

Çok ilginç bir yalanını açıklayacağım. Hayret ediyorum ben. Hayatımda bu kadar yalan söyleyen ikinci bir kişiye hiç rastlamadım. Yalanları üzerine RecepLarusse diye kitap yaptık. Hayatı yalan üzerine inşa edilmiş birisi. O nedenle sandığa giderken hepimiz düşünmek zorundayız. Biz Başbakan seçmiyoruz, hangi ülke partiyi yönetsin onu da seçmiyoruz. Cumhurbaşkanı seçeceğiz, herkese gönül bağı olan, herkesi seven, inanan, herkesi kucaklayan bilgili birikimli, bu toprakların yetiştirdiği değerli bir insan.

Bana sordular TV’de, Adalet ve Kalkınma Partisi Ekmeleddin Bey’i aday gösterseydi oy verir miydiniz diye, evet verirdik. Biz partiye değil ki, cumhurbaşkanı adayına oy veriyoruz. Kadın erkek eşitliğine inansın, üniversitelerin bilgi üretmesi için çaba harcasın. Bizimi stediğimzi bu zaten. Bunu gerçekleştirebilirsek hep beraber Türkiye’de demokrasiye katkıda bulunacağız.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.