9 °C

TCG Gelibolu Fırkateyni yurda döndü

TCG Gelibolu Fırkateyni, Aksaz Deniz Üssü'nden demir aldıktan 6 ay sonra Aden Körfezi'nden yurda döndü

TCG Gelibolu Fırkateyni yurda döndü

AKSAZ DENİZ ÜSSÜ - Aden Körfezi, Somali açıkları ve Arap Denizi'nde deniz haydutluğuyla mücadele kapsamında görev yapan TCG Gelibolu Fırkateyni yurda döndü.

Aksaz Deniz Üssü'nden demir aldıktan 6 ay sonra Aden Körfezi'nden yurda dönen TCG Gelibolu Fırkateyni için Marmaris'teki Aksaz Deniz Üs Komutanlığında karşılama töreni düzenlendi.

Üsse gelişinde Aksaz yelken takımı ve askeri helikopterle karşılanan fırkateynin 161 günlük görevi süresince 130 gün (3 bin saat) seyrettiği ve 30 bin deniz mili yol katettiği bildirildi. Bu mesafenin dünyanın çevresini yaklaşık 1.5 kez dolaşmaya eş değer olduğu öğrenildi.

Gelibolu Fırkateyni, NATO Daimi Deniz Görev Grubu 2 bünyesinde Aden Körfezi, Somali açıkları ve Arap Denizi'nde deniz haydutluğuyla mücadele görevi icra ediyordu.

Gelibolu Fırkateyni'nin görev yaptığı sürede Türk bayraklı veya personeli Türk olan 120 gemiye destek sağladığı, 51 deniz haydudunu etkisiz hale getirdiği ve ilk defa deniz haydutları tarafından kaçırılan bir ticari gemiyi takip ve baskın neticesinde deniz haydutlarının elinden kurtardığı bildirildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.