12 °C

TEB, 50 milyon euro kredi aldı

TEB, AFD'den enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarını finanse etmek üzere 50 milyon euro kredi aldı.

TEB, 50 milyon euro kredi aldı

İSTANBUL - Türk Ekonomi Bankası (TEB), çevre yatırımlarını desteklemek amacıyla Fransız Kalkınma Ajansı (Agence Française de Developpement-AFD) ile 50 milyon euro değerinde kredi anlaşması imzaladı.

TEB Genel Müdürü Varol Civil, kredi anlaşmasının imzalandığı törende yaptığı konuşmada, sağlanan kaynağı, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımları yapacak işletmelere sunacaklarını bildirdi.

AFD ile 2008 yılında da çimento kuruluşlarından birinde atık arıtma tesislerinin çamurundan enerji üreten bir projenin finansmanına aracılık ettiklerini anımsatan Civil, AFD ile çevre dışında da işbirlikleri gerçekleştirdiklerini, kurum ile ilk kredi anlaşmasını 2007 yılında yaptıklarını, 2004 yılından bu yana da KOBİ'lerde sosyal sorumluluk bilincini artırmak amacıyla 40 milyon euroluk bir anlaşmaya imza attıklarını söyledi.

Fransız Kalkınma Ajansı Finansal Sektör ve Özel Sektöre Destek Bölüm Şefi Aude Flogny-Catrisse de düşük karbon ekonomisi yaratmanın AFD Group için stratejik bir odak konusu olduğunu, bugün imzaladıkları sözleşmenin, 2009-2010'da Türk bankalarının kullanımına uzun vadeli krediler sunmaya dayanan 300 milyon euroluk "Türkiye İklimi" genel programı kapsamında hayata geçirildiğini bildirdi.

AFD Türkiye Temsilcisi Laurent Duriez de programın AFD ile Çevre ve Orman Bakanlığı arasında Nisan 2009 tarihinde gaz emisyonlarının azaltılmasına katkı sağlayacak yatırımların desteklenmesi amacıyla yapılan anlaşma çerçevesinde gerçekleştirildiğini ifade etti.

Bu arada TEB'den Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderilen yazıda da TEB'in krediyle ağırlıklı KOBİ'ler olmak üzere, tüm tüzel müşterilerinin yanı sıra belediye ve belediye iştiraklerinin çevre dostu enerji yatırımlarını uzun vadede ve uygun koşullarda finanse edebilmelerini sağlayacağı belirtildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.