8 °C

TGC'den Twitter başvurusu

TGC, Twitter'a yönelik "Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun erişimin engellenmesi işleminin iptali istemiyle Ankara 5. İdare Mahkemesinde dava açtığı bildirildi.

TGC'den Twitter başvurusu

ANKARA - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Twitter'ın engellenmesi ile ilgili karar hakkında yürütmeyi durdurma ve erişim yasağının iptali için başvuruda bulundu. TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş adına açılan davanın dilekçesinde, "cemiyetin, kamuya yararlı dernekler statüsünde, tüzüğü gereği yasalar ve uluslararası sözleşmelerle gazetecilere tanınan hak ve özgürlükleri korumak amacıyla gerekli tüm girişimlerde bulunma hak ve yetkisine sahip olduğunun" belirtildiği aktarıldı. 

Açıklamaya göre, cemiyetin de Twitter kullanıcısı olduğu, üyeleriyle ilişkilerini ve iletişimini Twitter üzerinden de sağladığı belirtilen dilekçede, şunlar kaydedildi:  

"Basın ve ifade özgürlüğü üç temel ilke üzerinde yükselir: Haberleri bilmek/habere ulaşmak, haber ve fikirleri eleştirmek/yorumlamak ve haberleri serbestçe yayabilmek hakkı. Bu ilkelerin her olayda ve her seferde aynı anda var olması zorunludur. Bir ilkenin idare tarafından engellenmesi, o ülkede basın/ifade özgürlüğünün zedelendiğinin ve hatta basın özgürlüğünün olmadığının açık kanıtıdır. İdare, Twitter'ı yasaklayarak, hiçbir nesnel kritere tabi olmadan, kısaca keyfilik içinde basın ve ifade özgürlüğünü açıkça ihlal etmiştir." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.