10 °C

TIR çıkışları yasaklandı, göç bekleniyor

Cilvegözü sınır kapısından TIR çıkışlarının yapılmasına izin verilmiyor, Suriye tarafından gelen hasta ve yaralıların giriş işlemleri yapılıyor.

TIR çıkışları yasaklandı, göç bekleniyor

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ndeki Cilvegözü Sınır Kapısı, Suriye'nin Halep kentinden beklenen göç ya da yaralıların getirilecek olması nedeniyle ikinci bir emre kadar TIR çıkışlarına kapatıldı.

Cilvegözü Sınır Kapısı'nda, sınırının karşısında bulunan ÖSO'nun kontrolündeki Suriye'nin Bab-Al Hava Sınır Kapısı'nda güvenlik önlemlerinin arttırılması çalışması nedeniyle bu sabahtan itibaren ikinci bir emre kadar TIR çıkışlarına izin verilmedi. Suriye'den, hasta, yaralı ve tüccarlar ile aile birleşimi kapsamındaki gelenlerin ise giriş işlemleri yapılıyor.

Doğu Halep'ten tahliye operasyonu başladıDoğu Halep'ten tahliye operasyonu başladı

Halep'te ateşkesin tam olarak sağlanabilmesi halinde günlerdir aç-susuz bekledikleri haberleri gelen ailelerin İdlip üzerinden Türkiye'ye doğru hızla tahliyeleri bekleniyor. Ancak Türk yetkililer, Halep'ten gelenlerin öncelikle Suriye tarafında bir çadırkentte barındırılması ve bu kampın kuruluşu ile günlük idaresinin Türkiye tarafından karşılanabileceğini açıklamıştı.

Bu hazırlıklar kapsamında Kızılay ve İçişleri Bakanlığı'ndan yetkililer Hatay'da bulunuyor.

AA: Şii milisler konvoya ateş açtı

Anadolu Ajansı'nın son dakika olarak geçtiği habere göre, Halep'te İran komutasındaki Şii milisler, kuşatma bölgesinden tahliye edilmek üzere bekleyen sivillerin bulunduğu konvoya ateş açtı. Saldırıda 3 kişi yaralandı.

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.