12 °C

TL'de baskı sürüyor

Rusya gerginliği ve yeni hükümet programında Merkez Bankası'nın para politikasında bağımsızlığına ilişkin vurgunun yer almaması kurda kayıpları derinleştiriyor.

TL'de baskı sürüyor

Rusya ile yaşanan gerginliğin dolar kurunda kurda yarattığı satış baskısı devam ediyor.

Cuma günü 2.93'ü aşan ardından günü 2.92 civarında tamamlayan dolar/TL, bu sabah 2.9313/2.9349 seviyesinden işlem görüyor. Cuma gününü 3 civarında işlem gören sepet bazında TL aynı saatte 3.0170/3.0201, 3.09 civarındaki euro/TL ise 3.1043/3.1074 seviyesinde.

Küresel piyasalarda dolar diğer büyük para birimleri karşısında bugün yeniden sekiz buçuk ayın zirvesine çıkarken, Avrupa Merkez Bankası'nın parasal genişleme önlemlerini bu hafta artırabileceği beklentileri ile euro değer kaybetti.

Dolar endeksi yüzde 0.1 artarak 100.12 seviyesine yükselirken, bundan önce 100.23 seviyesini görerek 12 yılın en yüksek seviyesi olan ve Mart ayında görülen 100.39'a yaklaştı. Dolar endeksi ay genelinde yüzde 3'ten fazla ve yıl genelinde yaklaşık yüzde 11 yukarıda.

Gözler Paris'te

Rusya endişeleri ile geçen hafta sert değer kayıplarının yaşandığı piyasada bu hafta Rusya ile gerginliğin daha da artıp artmayacağı izlenecek. Bugün Paris'te düzenlenecek olan iklim zirvesinde iki ülke arasında üst düzey bir görüşme gerçekleşip gerçekleşmeyeceği piyasada yakından takip edilecek.

Bir bankanın döviz masası yetkilisi, "Yoğun bir hafta olacak. Hem içeride hem de dışarıda önemli gündem maddeleri var. ECB'den gevşeme adımları bekliyoruz. ABD'de ise tarım dışı istihdam önemli olacak. Ancak en önemli gelişme ise Rusya gerginliğinin nasıl şekilleneceği olacak" dedi ve ekledi: "Bugün Paris'te düzenlenecek zirvede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşüp görüşmeyeceği çok önemli olacak. Eğer iki lider görüşürlerse piyasa bunu olumlu algılayacaktır."

Hükümet programı endişe yarattı

Bir diğer taraftan ise yeni hükümet programında TCMB'nin para politikasında bağımsızlığına ilişkin vurgunun yer almaması piyasalarda endişe yaratırken, başta Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek olmak üzere üst düzey ekonomi yetkilileri bankanın yapısına müdahale etmek ya da bağımsızlığını kısıtlamak gibi bir düşünce ya da planın hiç bir şekilde olmadığını belirttiler.

Analistler açıklamaların tansiyonu düşürdüğünü belirtirken, Nisan 2016'da TCMB başkanı, ardından da diğer Para Politikası Kurulu üyelerinin atamalarının yapılacağını hatırlatarak, önümüzdeki dönemde bağımsızlık konusunun tekrar gündeme gelerek endişe yaratabileceğine dikkat çekiyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.