8 °C

TL'de düşüş sürebilir

TL'de düşüş sürebilir

Eda Karadağ /  İntegral Menkul Değerler Araştırma Uzman Yardımcısı

Merkez Bankası'nın para politikası kurulu toplantısı sonuçlandı ve beklenildiği gibi faiz oranlarında değişikliğe gidilmedi. Bir hafta vadeli repo faiz oranı %7.50, marjinal fonlama oranı %10.75, borçlanma faiz oranını ise %7.25 oranında sabit bıraktı. 

Bugün açıklanan toplantı metnini, 20 Mayıs tarihinde yapılan son PPK toplantı metniyle karşılaştırdığımızda, “gıda fiyatlarında beklenen kısmi düzeltmenin katkısıyla kısa vadede enflasyonun düşeceği öngörülmektedir” ifadesinin eklendiği görülmekte. Merkez Bankası bu tutumuyla son dönemde yaşanan siyasi gelişmeleri pas geçmiş gözüküyor. Enflasyon tarafına daha şahince bir vurgu yapması önümüzdeki süreçte enflasyondaki düşüşe bağlı olarak faizlerde değişikliğe gidilebileceği ihtimalini doğurabilir. 3 Temmuz tarihinde açıklanacak olan enflasyon verisi daha da önem kazanmış durumda. Piyasalarda faiz algısı güçlenmeye başlarsa Türk Lirasında ki değer kaybı bir süre daha devam edebilir. 

Bu haftaki, Dolar/TL analizlerimizde belirttiğimiz gibi, MB söylemlerinde değişikliğe gitmediği takdirde Türk Lirası üzerinde bir miktar değer kaybına yol açabileceğine değinmiştik. Toplantı sonrası 2.6720’lerde seyreden Dolar/TL paritesi şu sıralarda 2.68 bölgesini zorladığı görülmekte. 

Değer kaybeden Türk Lirası için herhangi bir müdahale yapmayı gerek görmeyen Merkez Bankasının ardından artık hükümet kanadından daha somut hamleler bekleniyor. Koalisyon hükümeti kurulacağına yönelik net mesajlar alınması durumunda Türk Lirası üzerindeki baskıyı kaldırabilir. Bu nedenle, siyasilerden gelecek açıklamalar her geçen gün daha da yakından takip edilmeli. 

Dolar/TL paritesi, 2.6840 direncine doğru yükselişe geçmiş durumda. Merkez Bankasının ardından değer kaybeden Lira nedeniyle paritenin yukarı yönlü hareketlerine neden olmakta. Şimdilik 2.6840 ve sonrasında 2.7050 direnç noktalarını takip ediyor olacağız. Paritede biraz tansiyon düşer ise bu durumda 2.6700 desteği hedeflenebilir. Günün geri kalanında, ABD’de 15:30’da dayanıklı tüketim mal siparişleri ve 16:45 imalat PMI verilerini takip ediyor olacağız. 

Dirençler: 2.6840/2.7050/2.7250
Destekler: 2.6700/2.6560/2.6460

1511.jpg

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

http://www.integralmenkul.com.tr/

http://www.integralforex.com.tr/

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.