17 °C

TOBB 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası tamamlandı

Davutoğlu: OSB’lerde bedelsiz arsa tahsis süresi uzatıldı, turizmde sosyal güvenlik primleri farklı uygulanacak.

TOBB 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası tamamlandı

Mehmet KAYA

ANKARA – TOBB tarafından organize edilen 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’nın kapanışında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, şurada dile getirilen 3 talebin yerine hemen getirileceğini açıkladı. 

Davutoğlu, OSB Kanunu Geçici 9. Maddesinde süreli olarak öngörülen OSB içindeki kullanılmayan parsellerin, bedelsiz olarak yatırımcılara tahsis edilmesi uygulamasının 12 Nisan 2015 itibariyle 2 yıl daha uzatıldığını açıkladı. 

Ahmet Davutoğlu, diğer yerine getirilen talebin ise turizmde çalışanların, tesislerin kapalı olduğu ya da kapasitelerini düşürdüğü kış aylarında çalışanları için daha düşük oranda sosyal güvenlik primi uygulaması olduğunu kaydetti. Davutoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu talebi yerine getireceğini, günlük ya da dönemlik bir farklılık yaratılacağını kaydetti. 

Ahmet Davutoğlu, AB fonlarından desteklenen IPARD Kırsal Kalkınma Programı hibe ve kredilerinden yararlanacak il sayısını da artıracaklarını açıkladı. Bu kapsamda 39 ilin daha desteklere dahil edileceğini, mevcut destek alan illerde de yeni alanlarda kredi ve hibe verilmeye başlanacağını açıkladı. IPARD programında yeni yatırımlara hibe ya da kredi desteği veriliyor. 

Türkiye’nin her yerinde kamu güvenliği olacak

Ahmet Davutoğlu, konuşmasında çözüm sürecine olumlu yönde atıfta bulunulmasından memnuniyet duyduğunu da belirterek, bunun siyasi ve kültürel bir birliktelik yanında ekonomik kalkınmaya yönelik de bir çaba olduğunu kaydetti. Davutoğlu, kamu düzeninin ihlal edilmesine kesinlikle izin vermeyeceklerini belirterek, “Düzensizlik üzerinden yatırımların tahrip edilmesine izin vermeyeceğiz, her köşede mutlaka kamu düzeni olacak” dedi. Davutoğlu çözüm sürecine yönelik olarak ise, “Gün bugündür, hep birlikte ayağa kalkın, bin yıllık kardeşliği geleceğe taşıyalım “ dedi. 

Kızılırmak ve Yeşilırmak havzasına bölgesel kalkınma programı

Ahmet Davutoğlu, talepler arasında bulunan Kızılırmak ve Yeşilırmak arasında kalan bölgeye yönelik entegre bir kalkınma programı hazırlanmasına yönelik girişimi de başlattıklarını kaydetti. 

Türkiye’nin önceliklerinden birinin eğitim olduğunu tekrarlayan Davutoğlu, kamu-özel sektör işbirliği ile meslek liselerinin yeniden yapılandırılmasını sağlamak yönündeki girişimlerine katkı istedi. 

Tarımsal destekler 

Öteyandan, Ahmet Davutoğlu, Nisan ayı sonuna kadar tarımsal desteklerde 1 milyar 383, Mayıs ayı sonuna kadar da 1 milyar 384 milyon TL ödeme yapılacağını belirterek, Mayıs ayı sonuna kadar 2015 desteklerinin yüzde 64’ünün verilmiş olacağını kaydetti. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap