10 °C

TSE'den ”Enerji Yönetim Sistemi Eğitimi”

Enerjinin verimli kullanılması esasına dayanan "Enerji Yönetim Sistemi" her sektörde küçükten büyüğe her türlü işletmeye uygulanabilecek.

TSE'den ”Enerji Yönetim Sistemi Eğitimi”

ANKARA- Türk Standardları Enstitüsü'nün (TSE) TS EN 16001 Enerji Yönetim Sistemi eğitim ve belgelendirme faaliyetlerine başladığı bildirildi.

TSE Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil imzasıyla kurum ve kuruluşlara gönderilen yazıda, enerjinin verimli kullanılması esasına dayanan TS EN 16001 Enerji Yönetim Sistemi'nin her sektörde küçükten büyüğe her türlü işletmeye uygulanabilecek, tek başına olabileceği gibi diğer yönetim sistemleriyle entegre olarak da yürütülebilecek bir yönetim sistemi olduğu ifade edildi.

Söz konusu bilgilendirme yazısında, Enerji Yönetim Sistemi'nin, kuruluşların enerji politikalarını belirlemesi, amaç ve hedefleri doğrultusunda oluşturduğu enerji yönetim programları çerçevesinde enerji tüketimini yönetmesi ve enerji yönetim sisteminin performansını değerlendirerek iyileştirmelerin sağlanmasına dayandığı anlatıldı.

Enerji Yönetim Sistemi'nin kuruluşlarda uygulanmasıyla birlikte hedeflenenler şöyle özetlendi:

"Aynı işi gerçekleştirmek için daha az enerji kullanımı. Enerjinin daha verimli kullanımı ile enerji kaynaklarına daha az para ödenmesi. Enerjiye harcanan fazla paraların üretime ve yatırıma kaydırılması. Enerjinin etkin kullanılarak, israfın önlenmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi. Çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğin artırılması. Alternatif yakıt kullanımının özendirilmesi."

TS EN 16001 Enerji Yönetim Sistemi standardına göre eğitim ve belgelendirme talebinde bulunacak kuruluşlar, müracaat dokümanlarına "www.tse.org.tr" internet adresinden ulaşabilecek ve enstitünün Personel ve Sistem Belgelendirme Merkezi Başkanlığı'ndan bilgi alabilecekler.

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.