Türk Tabipleri Birliği: İstifa ve emeklilik haklarından vazgeçmeyeceğiz

Sağlık Bakanlığı istifaların kabul edilmeyeceğini duyurdu; Türk Tabipleri Birliği, istifa ve emeklilik haklarından vazgeçmeyeceğini açıkladı.

Reuters
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Sağlık Bakanlığı'nın salgın sürecinde sağlık çalışanlarının istifa taleplerinin kabul edilmeyeceği yönündeki genelgesinin ardından açıklama yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB) istifa ve emeklilik haklarından vazgeçmeyeceklerini duyurdu.

TTB, çalışma koşullarının acilen düzeltilmesi ve sağlık çalışanlarının korunması yetkililerinin sorumluluğu ve görevi olduğunu dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı 81 ile genelge gönderirken, genelgede salgın sürecinde istifa taleplerinin kabul edilmeyeceği belirtilerek, izinlerle ilgili düzenlemeler yapıldı.

"Pandemiyi yanlış yönettiniz" denilen TTB açıklamasında ise, pandeminin hastanelere gerek kalmadan epidemiyolojinin gerekleri doğrultusunda enfeksiyon zinciri birinci basamakta kırılarak pekala kontrol altına alınmış olabileceği belirtildi.

Açıklamada, "Siz hastanelere yığılmalara, sağlık personelinin yorulmasına, tükenmişliğe sürüklenmesine sebep oldunuz. Şimdi yükümüz daha da arttı, sağlıkçıları dönüşümlü çalıştıracak şekilde gerektiğinde izin kullanmalarını teşvik edeceğinize, zorla çalıştırmaya kalkıyorsunuz. Yasaklamalar ile bizi daha fazla tüketiyorsunuz!" ifadelerine yer verildi.

"Peki, biz bugüne kadar ne söyledik ve ne istiyoruz?" denilen açıklama şöyle devam etti:

"Başta salgının TTB olmak üzere tüm meslek örgütlerinin ve toplumun katılımı ile yönetilen bir süreç olması gerektiğini, testlerin yaygınlaştırılması ile koruyucu sağlık hizmetlerinin öncelenmesini, ekonomik çıkarlar kaygısıyla turizm sektörünün canlandırılması, AVM, restoran, cafe vb. toplu kullanım alanlarında kısıtlamaların kalkması, okulların yeterli tedbir alınmadan açılması sonrası salgının önüne geçilemez bir hal alacağını, şeffaf olmayan veriler ile salgın yönetilemeyeceğini, grip mevsiminin yaklaşıyor olması nedeniyle aylar öncesinden yeterli aşı temin edilmesi gerektiğini defalarca belirttik. Ancak önerilerimiz ve uyarılarımız dikkate alınmadı. Salgın yönetilememeye devam etti. Bugün dikkate alınmayan uyarılarımız sonrasında ülkemizde salgının boyutu endişe verici bir hal almaya başladı."

Koronavirüs vakaları ve günlük ölüm sayıları mayıs başından bu yana en yüksek seviyelerdeki seyrini sürdürürken, dünkü hasta sayısı da 2 bin 200'ü aştı.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre dün hasta sayısı 2 bin 209 olurken hayatını kaybedenlerin sayısı 76 oldu. Salgında bugüne kadar hayatını kaybedenlerin sayısı da 9,950'ye yükseldi.

Sağlık personelinin izinleri durduruldu, istifaları kabul edilmeyecekSağlık personelinin izinleri durduruldu, istifaları kabul edilmeyecek