19 °C

Türk ve İranlı yetkililer PKK operasyonunu görüştü

Türk ve İranlı yetkililer PKK'ya karşı ortak operasyonu görüştüler. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, operasyonun bir süre daha devam etmesi kararlaştırıldı.

Türk ve İranlı yetkililer PKK operasyonunu görüştü

İçişleri Bakanlığı, İranlı ve Türk yetkililerin hafta başında iki ülkenin sınır hattında PKK'ya karşı "eş zamanlı ve koordineli" başlatılan ortak operasyon hakkında telefon görüşmeleri gerçekleştirdiğini ve operasyonun bir süre daha devam etmesinin kararlaştırıldığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada "İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, İran İçişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Zülfikari ile 18 Mart’ta iki ülke sınır hattında eş zamanlı ve koordineli başlayan ortak operasyon ile ilgili telefonda görüştü. İki mevkidaş telefon görüşmesinde, Türkiye ve İran'ın güvenliğini bozan suçlulara ve terör gruplarına karşı eş zamanlı operasyon yapılmasına ilişkin yaptıkları anlaşmaların hayata geçirilmesi konusunda gelinen noktadan memnuniyet duyduklarını dile getirdi" denildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, hafta başında İran ile PKK'ya karşı ortak operasyon başlatıldığını açıklamış ancak İran ortak operasyon yapıldığı açıklamalarını yalanlamıştı.

İçişleri Bakanlığı açıklamasında "Ayrıca eş zamanlı ve koordineli operasyon ile ilgili Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile İran Sınır Muhafızları Komutanı Tuğgeneral Kasım Rizai'nın bugün yaptıkları telefon görüşmesinde operasyonun bir süre daha devam etmesi kararlaştırıldı" ifadelerine de yer verildi.

İran, Türkiye ile ortak operasyonu yalanladıİran, Türkiye ile ortak operasyonu yalanladı

Kaynak: Reuters