16 °C

Türk ve Rus heyetlerin görüşmesine ilişkin açıklama

Türkiye ve Rusya heyetleri İdlib'deki duruma ilişkin Ankara'da üçüncü kez bir araya geldi. Görüşmede Türk heyeti, Rus tarafına derhal sürdürülebilir ateşkes, gerginliğin azaltılması ve rejimin Soçi Mutabakatı sınırlarına çekilmesi gereğini vurguladı.

Türk ve Rus heyetlerin görüşmesine ilişkin açıklama

Türkiye ve Rusya heyetleri İdlib'deki duruma ilişkin Ankara'da üçüncü kez bir araya geldi.

Türk ve Rus heyetlerinin İdlib konusunda yaptığı görüşmede, Rus tarafına, derhal sürdürülebilir ateşkes ilan edilmesi, gerginliğin azaltılması ve rejimin Soçi Mutabakatı sınırlarına çekilmesi gereği vurgulandı.

Heyetlerin, İdlib konusundaki 3'üncü tur görüşmelerinin 3'üncü günündeki toplantısı Dışişleri Bakanlığında gerçekleşti. Görüşmenin ardından Rus heyetin Türkiye'den ayrılacağı öğrenildi. 

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, bugünkü görüşme, Rus tarafından gelen talep üzerine yapıldı.

Görüşmede Rus tarafına, derhal sürdürülebilir bir ateşkes ilan edilmesi, gerginliğin azaltılması ve rejimin Soçi Mutabakatı sınırlarına çekilmesi gereği vurgulandı.

Türk ve Rus heyetleri, daha önce İdlib konusunda Ankara ve Moskova'da iki tur görüşme yapmıştı. İki ülke heyetleri, dün ve önceki gün de Dışişleri Bakanlığı'nda bir araya gelerek İdlib'deki durumu ele almıştı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap